Noc Świętojańska w Bogatem. Wianki na wodzie [FOTO]

W piątek, 24 czerwca członkowie klubu Senior Plus z Bogatego w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej zwanej Nocą Kupały lub Sobótką wybrali się nad rzekę, aby wspólnie puścić przygotowane wianki.

 

W dawnych czasach początek lata był okazją do świętowania. Wyrazem tego były obchody nocy świętojańskiej w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca. Zaczynano je już w dzień poprzedzający święto upamiętniające św. Jana. Ludzie gromadzili się na wzgórzach oraz polanach leśnych, by tam rozpalać wielkie ogniska zwane sobótkami.

Noc świętojańska miała również i inne zadanie, a dokładniej łączenia ludzi w pary. Uważano, że ta noc jest odpowiednia na zaloty młodzieńców, którzy rywalizowali między sobą o względy dziewczyn. Młode kobiety przez cały wieczór śpiewały pieśni miłosne i tańczyły wokół rozpalonych ognisk oraz puszczały na wodę kolorowe wianki.

 

Tradycje te postanowił przypomnieć Klub Senior Plus z Bogatego, który samodzielnie przygotował kolorowe, kwieciste wianki, a w piątek, 24 czerwca udał się nad rzekę, aby je puścić na wodę. Była to okazja nie tylko do mile spędzonego czasu na świeżym powietrzu, ale także celebrowania rodzimych tradycji, które powoli zanikają.

.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments