Niszczeje najmłodsze dziecko samorządu miejskiego – park na os. Orlika. Burmistrz zapowiada działania

Park Stefana Cieleckiego ps. Orlik został utworzony jesienią ubiegłego roku, kiedy na skwerze koło cmentarza parafialnego posadzono 133 drzewa, urządzono klomby i rabaty. Wiosną 2022 r., kiedy roślinność rozwinęła liście i zakwitły kwiaty, stał się wizytówką miasta z prawdziwego zdarzenia. Niestety, nasi czytelnicy donieśli, że znów coś poszło nie tak, a po wiosennym blasku pozostało wspomnienie. Na rabatach piętrzą się sięgające kolan chwasty, a całość przedstawia przygnębiający widok.

 

O ile wiosną, kiedy park się zazielenił, a kwiaty zakwitły, park był naprawdę przyjemnym i pięknym miejscem, o tyle dzisiaj prezentuje się znacznie gorzej. Klomb z różami umieszczony przed tężnią zarósł chwastami do tego stopnia, że szlachetne rośliny zostały kompletnie zagłuszone. Tylko gdzieniegdzie umęczonym różom udało się wypuścić kwiaty, których trzeba szukać wśród gąszczu komosy i traw.

Nie inaczej wyglądają rośliny zasadzone tuż przy wejściu do cmentarza. Urządzony tam kwietnik wygląda, jak przerośnięta łąka u kiepskiego gospodarza. Podobna sytuacja dotyczy szpalerów krzewów zasadzonych wzdłuż cmentarnego muru.

 

Czytelnicy alarmowali, że uschły także niektóre z posadzonych drzew, ale nam nie udało się ich namierzyć. Przyzwoicie prezentuje się jedynie centralny klomb, gdzie pod warstwą kory ułożono, chroniącą przed chwastami włókninę. Tam szlachetne rośliny mają się nieźle, choć przydałoby się je podlać i dosadzić te, które nie przetrwały zimy.

Jeśli na siłę szukać pozytywów, to wybujała, niekoszona od wiosny trawa, wpisuje się w modny obecnie nurt Eko, coraz częściej stosowany w Polskich miastach. Podobno rzadko koszone trawniki sprzyjają bioróżnorodności i powodują, że wokół panuje chłodniejszy i zdrowszy mikroklimat. Nawet jeśli zgodzimy się z tymi założeniami, chwasty przerastające rabaty są nie do przyjęcia.

Dlatego zwróciliśmy się do burmistrza z prośbą o pilną interwencję, bo w parku zdecydowanie zabrakło ręki gospodarza. Ten odpowiedział na nasze wezwanie niemal natychmiast:

– Mieszkańcy, słusznie, zgłaszali nam tę kwestię od kilku dni. Byłem, zobaczyłem — interweniujemy. Najprawdopodobniej już jutro rozpoczną się prace pielęgnacyjne – odparł Łukasz Chrostowski.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
3 dni temu

….. Od utrzymania porządku są odpowiednie służby miejskie, a mam wrażenie, że nic nie widzą. Chyba nie bo to chodzi by ciągle mieszkańcy informowali o oczywistych sprawach.
To jest takie właśnie działanie doraźne na wielu płaszczyznach. Zrobić coś (chwała za to) , ogłosić sukces bo się coś zrobiło i zostawić samo sobie. Tu przykład ławek porozrzucanych po mieście, inicjatywa fajna ale wykonanie słabe. Ławki trzeba pomalować czasem, ustawić tak by nie przeszkadzały innym…

Bolek
Bolek
3 dni temu

Naczelnik od środowiska tradycyjnie zaskoczony i nie w temacie 🙂 😀 na agrestowej posadzone drzewa uschły. Brak odpowiedzialności za pieniądze publiczne, jakieś niejasne układziki , ochrona partactwa urzędników to obraz administracji publicznej w Przasnyazu na dzień dzisiejszy… urzędnicy w innym stanie postrzegania rzeczywistości

jana
jana
3 dni temu
Reply to  Bolek

Gdyby naczelnik chodził pieszo może by zobaczył stan zieleni w mieście .

Wiesiek
Wiesiek
3 dni temu

Przynajmniej teraz wieczorem za tężnią imprezy można robić bo wcześniej na skwerku było wszystko widać .

Ait
Ait
3 dni temu

O posadzoną roślinność trzeba dbać, a nie udawać że się nie wiedziało. Jak zwykle palenie g… a

Pan Edzio
Pan Edzio
3 dni temu

Najmłodsze dziecko samorządu miejskiego? O własne by się postarali, bo już czas najwyższy. Chyba, że wiater w jajkach.

jana
jana
3 dni temu
Reply to  Pan Edzio

Co to Edzia obchodzi , proszę nie układać życia innym .Nie twoja sprawa , masz bliższych.Żenada

Ewa
Ewa
3 dni temu

Rychło w czas.. I pomyśleć, że ktoś bierze za to NASZE pieniądze.

Ddd
Ddd
3 dni temu

Ludzie przechodzą i po trochu pielą,bo szkoda.Może jakiś wolontariat na tę okazję zawiazać,skoro miasto nie ma środków na utrzymanie.

Jan
Jan
3 dni temu
Reply to  Ddd

Rozumiem, że to sarkazm pod adresem JST i słusznie.Myślę jednak też, że ci państwo są za mało inteligent żeby zrozumieć a za bardzo cwani żeby zrezygnować z własnych dodatkowych profitów (oczywiście ze środków publicznych).

Gość
Gość
3 dni temu

A też gdzie są radni czy oni nie chodzą po Przasnyszu i nie widzą różnych zaniedbań?

Ania
Ania
3 dni temu

Uschla calosc iglakow posadzonych za teznia wzdluz
muru cmentarza a czesc krzewow w innych czesciach parku bardzo stracila na wygladzie bo nikt tego nie podlewal po posadzeniu. Stan tego parku byl oplakany rowniez wiosna. Stracone pieniadze jesli nikt o to nie dba.

Gość
Gość
3 dni temu

Nasi radni też nic nie widzą

Obserwer
Obserwer
3 dni temu

Jednym słowem: BEZPRAWIE , NIESPRAWIEDLIWOŚĆ , NIEGOSPODARNOŚĆ czyli brak poszanowania dla publicznych pieniędzy.. Tragicznie to wszystko wygląda, miasto pozbawione rozwoju i perspektyw lepszego życia dla młodych. Miało być tak dobrze po wyborze nowych władz , a wyszło żle , bardzo żle , gdzie Chorzele wygląda o wiele lepiej jak Przasnysz , stolica powiatu. Oprócz zmarnotrawionej inwestycji w zieleń , o którą nikt nie dba , w tym naszym mieście brak jest kpnktetnych inwestycji . Którz to ma zrobić, Starosta ? Człowiek nie mający nie mający wizji rozwoju miasta powiatu? Czy też Burmistrz , ze skłóconymi radnymi ? Ciągle się tylko… Czytaj więcej »

Jan
Jan
3 dni temu

Szanowni państwo z Urzędu Miasta Przasnysz, oraz Rado Miasta. Ten i podobne przykłady zaniedbania to jest nic innego jak plucie społeczeństwu przasnyskiemu w twarz. Nie apeluję do waszych sumień, bo po waszych działaniach widać, że ich po prostu nie macie ale chciałbym zacytować wam znane powiedzenie „nosił wilk razy kilka,ponieśli i wilka”. Zacznijcie poważnie myśleć o tym co robicie. Służby od zieleni i ochrony środowiska UM, powinny natychmiast zmienić swoich szefów. Ryba psuje się od góry.

Lubomir
Lubomir
3 dni temu

Kozy kupić – wszystko zjedzą i mleko dadzą będzie git …albo cuś zasiać…to amatorów nie zbraknie. I Dbać będą …

Zed
Zed
3 dni temu
Reply to  Lubomir

I na randki będą przychodzić samotni innowiercy

Leszek
Leszek
1 dzień temu

Proekologiczne. Łąki chwastne dla pszczół. Brawo!