Niespodziewana podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów ostro w górę

W ciągu ostatniego miesiąca, od ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, stawka WIBOR wzrosła o prawie 0,9 pkt. proc. Oznacza to, że o tyle więcej będzie trzeba zapłacić odsetek od większości kredytów w Polsce.

 

– Od czwartku 7 kwietnia główna, referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosić będzie 4,5 proc. Oznacza to podwyżkę o 1 pkt. proc., czyli dwukrotnie wyższą niż oczekiwali ekonomiści. Od października ub.r. jest to już siódma kolejna podwyżka stóp, przy czym trzy z nich były po 0,5 pkt. proc., a dwie po 0,75 pkt. proc., w tym ta poprzednia w marcu. To najwyższa podwyżka w tym wieku. Ostatnio wyższa była w sierpniu 2000 r., kiedy podnoszono główną stopę o 1,5 pkt. proc. – informuje Business Insider.

 

– Podniesie stóp w perspektywie kilku następnych miesięcy podniesie raty odsetkowe większości kredytów w Polsce, bo większość brana jest ze zmienną stopą procentową. W zależności od umowy z bankiem weryfikacja rat może nastąpić maksymalnie w terminie półrocznym, a zwykle robiona jest raz na kwartał – czytamy.

Jak informują specjaliści, w przypadku kredytu ze stałą ratą na 300 tys. zł, gdzie do spłaty zostało jeszcze 20 lat wzrost stóp o 1 pkt. proc. oznacza zwiększenie miesięcznej raty o 164 zł. Przy 200 tys. zł rata wzrośnie o 109 zł.

Problem w tym, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 miesięcy temu

Oj będzie dużo okazji na rynku nieruchomości

Bluzgający Gandalf
Bluzgający Gandalf
7 miesięcy temu

Dajmy ukraincom, a zabierzemy swoim ? Kiedy koniec tego rządu ?

Bartek
Bartek
7 miesięcy temu

no właśnie. tylko ten rząd głosi że daje też 'swoim’ znaczy nam Poliniakom, 500 plusy, 13 emerytury, dopłaty do gazu prądu, etc. i ci nieogarnięci pieja z zachwytu. ale często nie wiedzą ze cena paliwka ponad 7 zł (bo Orlen 4 razy podniósł MARŻĘ!) spowoduje drożyznę. no ale wtedy Vateusz da program Chlebek+ lub dopłatę do paliwa po 0.5 litra na osobę.