Nieśmiało nadchodzi wiosna. Pierwsze jej oznaki w Przasnyszu uchwyciła na fotografiach Ewa Łukasiak [FOTO]

Choć do kalendarzowej wiosny jeszcze trochę czasu, w przyrodzie da się zauważyć już jej pierwsze oznaki. Ewa Łukasiak uchwyciła je na swoich fotografiach, które wykonała spacerując ulicami miasta.

 

Po wielu tygodniach zimy, wiele osób z utęsknieniem wyczekuje początku wiosny. Pierwsze jej oznaki w Przasnyszu, podczas spaceru, uchwyciła na fotografiach Ewa Łukasiak. Na zdjęciach możemy zobaczyć kwitnącą leszczynę. To jedna z roślin, które najszybciej po zimie budzą się do życia. Krzew, zakwita już przy pierwszych cieplejszych promieniach słońca, a kotki na gałązkach pojawiają się już w grudniu.

Wiosna może mieć kilka terminów rozpoczęcia – w zależności od zmiennych, które są brane pod uwagę do jej wyznaczania. I tak: wiosna meteorologiczna rozpoczyna się zawsze 1 marca i trwa do końca maja. To pora roku, która została ustalona na potrzeby badań i statystyk meteorologów i klimatologów.  Zgodnie z wyznacznikami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wiosna klimatogeniczna z kolei, w Polsce jest okresem, w którym średnia dobowa temperatura oscyluje w granicach od 5 do 15 st. Celsjusza.

Wiosna astronomiczna (nazywana równonocą marcową) w 2024 roku rozpoczyna się 20 marca. Wiosna kalendarzowa zacznie się natomiast dzień później, czyli 21 marca 2024.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świadek Prawdy
Świadek Prawdy
14 dni temu

Zegarka na drzewie nie uchwyciła?😉