„Niepodległość uskrzydla” – warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej w Czernicach Borowych.

W ramach 100. rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaproponowało szkołom podstawowym z terenu województwa mazowieckiego udział w projekcie „Niepodległość uskrzydla”. Spośród wielu szkół zgłoszonych do projektu zostało wybranych 10, w których muzealni edukatorzy zaplanowali ośmiogodzinne zajęcia. W tej dziesiątce znalazła się również Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.

W ciągu dwudniowych warsztatów (6 – 7 maja) uczniowie: poznali historię depeszy notyfikującej powstanie państwa polskiego, podpisanej 16 listopada 1918 roku oraz nakreślili różne drogi, które doprowadziły Polskę do niepodległości. Poznali etapy jej odzyskania i trudności, z którymi musiała się zmierzyć wolna Polska. Analizowali również treść depeszy, poznali sposoby komunikowania się w przeszłości i porównali je z dzisiejszymi. Nauczyli się posługiwać alfabetem Morse’a i przy pomocy specjalnego urządzenia nadali nim wiadomość do innych osób.

Na zakończenie warsztatów przygotowano instalację w formie skrzydeł, która stała się przestrzenią do rozmyślań o Polsce. Każdy uczeń spróbował dokończyć zdanie: „Gdy myślę o Polsce za 100 lat, marzę o……”. Odpowiedzi uczniów znalazły się na piórach, którymi wypełnili oni skrzydła. Wszyscy uczniowie wspaniale pracowali podczas zajęć, z wielkim zaangażowaniem i starannie wykonując powierzone sobie, czasami niełatwe, zadania.  Lekcja historii prowadzona w ten sposób bardzo podobała się uczniom.

Za realizację projektu odpowiedzialna była pani Marzena Kołakowska, członek Klubu Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Źródło SP Czernice Borowe
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments