Nieogrzewane i z dziurami w podłodze – czytelniczka skarży się na stan autobusów dowożących dzieci do szkoły

Do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka gminy Czernice Borowe w sprawie autobusów dowożących dzieci do szkoły. Te jak twierdzi są w bardzo złym stanie technicznym.

 

– Autobus, który wozi nasze dzieci jest w fatalnym stanie – mówi nam czytelniczka. Chodzi dokładnie o linię Chojnowo – Czernice Borowe.

– Autobus ma dziury w podłodze i często ulega awariom. Ostatnio nie mógł zapalić i dzieci musiały go pchać. My nigdy nie wiemy, czy gdzieś po drodze w szczerym polu po prostu nie stanie. Do tego jest nieogrzewany, dzieci przyjeżdżają zmarznięte – nie kryje irytacji nasza rozmówczyni. – Tak nie może być, bo w końcu zdarzy się jakaś tragedia – stwierdza.

Czytelniczka twierdzi, że w sprawie autobusu interweniowała już u dyrekcji szkoły, jednak sytuacja nie uległa poprawie. My z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do władz gminy Czernice Borowe, gdyż to gmina jest organizatorem dowozu dzieci.

 

Wójt Wojciech Brzeziński w odpowiedzi zapewnił nas, że w tej sprawie już zainterweniował.

– Informuję, iż sytuacja o której mowa, nie została zgłoszona wcześniej do szkoły ani też do urzędu gminy. Wobec powyższego, w dniu dzisiejszym (26.01.2022 – red.) wystąpiliśmy do przewoźnika o wyjaśnienie i dostarczenie aktualnych badań technicznych autobusu wożącego dzieci na trasie Chojnowo – Czernice Borowe – stwierdził.

Zaznaczył również, że gmina w umowie z przewoźnikiem zabezpieczyła możliwość kontroli stanu technicznego autobusów i przed pandemią autobusy przewożące uczniów kontrolowała. – Przeprowadzone kontrole wówczas nie wykazały nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów – dodaje.

– Wykonawca, który świadczy usługi dowozu dzieci do szkół zawsze wyłaniany jest w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w oparciu o ustawę Prawo Zamówień Publicznych. Kryterium wyboru ofert jest cena oraz czas podstawienia pojazdu zastępczego. W ramach prowadzonych postępowań, do urzędu wpływają oferty innych przewoźników – komentuje wójt i dodaje, że w postępowaniu przetargowym gmina zawiera wymagania dotyczące pojazdów.

 

– Realizacja przedmiotu umowy ma odbywać się środkami transportu przystosowanymi do przewozu dzieci i młodzieży szkolnej spełniającymi wszystkie wymogi bezpieczeństwa związane z przewozem pasażerskim, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym i ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Pojazdy muszą spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach, w szczególności w  Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Zapytaliśmy wójta gdzie rodzice powinni zgłaszać swoje uwagi, kiedy mają wątpliwości co do stanu technicznego przyjeżdżającego po ich dzieci autobusu.

– Zgodnie z postanowieniami umowy, wszelkie spostrzeżenia dotyczące nieprawidłowości w stanie technicyzm autobusów i wszelkie inne problemy związane z realizacją dowozu uczniów rodzice powinni zgłaszać bezpośrednio do dyrektorów szkół. Nie mniej jednak, jeżeli zgłoszenie takie wpłynie do urzędu gminy, podjęte zostaną wszelkie działania mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – mówi nasz rozmówca.

 

ren

Sprawdź również
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
No tak
No tak
3 miesięcy temu

Zwracanie się z tą sprawą do przewoźnika to tak jakby dzwonić do złodziei z pytaniem, czy na pewno kradną. Trochę mija się z celem i wywołuje co najwyżej uśmiech politowania.

Autobusy szkolne w Czernicach od wielu lat są w tragicznym stanie technicznym, o czym wie każdy, kto kiedykolwiek miał niewątpliwą przyjemność nimi jeździć, ale gdy tylko trafi się wyjazd poza przasnyską strefę wpływów przewoźnika, to nagle podstawiany jest zupełnie inny autobus, jakby z innego świata – dlaczego tak jest, to już pozostaje tylko tajemnicą poliszynela 🙂

Last edited 3 miesięcy temu by No tak
Jacenty
Jacenty
3 miesięcy temu
Reply to  No tak

To jest zagrożenie zdrowia i życia, więc po policję dzwonić, niech kontrolują.

ALa
ALa
3 miesięcy temu
Reply to  Jacenty

to czemu nie dzwonisz?

Qwerty
Qwerty
3 miesięcy temu

Niedługo będziecie wozić samochodami, bo transport autobusami przestanie się opłacać.

kasia
kasia
3 miesięcy temu
Reply to  Qwerty

I bardzo dobrze,autobusy w dużej części nie nadają się do przewozu ludzi,tylko dziwne że przechodzą przeglądy techniczne

Dzban
Dzban
3 miesięcy temu
Reply to  kasia

coś sugerujesz?

Love
Love
3 miesięcy temu

W obecnych czasach (mamy XXI wiek) autobus / autokar powinien być niskopodłogowy, klimatyzacja, pasy bezpieczeństwa na każdym siedzeniu. To nie jest jakiś rarytas. Chyba, że wójt czeka do nieszczęścia!!!

Dekalb
Dekalb
3 miesięcy temu
Reply to  Love

To zależy jeszcze w jakim państwie żyjemy w tym XXI wieku i to tyczy się nie tylko autobusów ale i myślę ważniejszych rzeczy jak choćby opieka zdrowotna….

ignacy
ignacy
3 miesięcy temu

Zatańczmy jeszcze raz w Chojnowskim dworku pod hasłem ostatki 2022 , zbierzemy pieniądze za które wyremontujemy popsuty autobus i zrobimy przegląd techniczny, chętni już są. Autobus będzie jak nowy a dzieci bezpieczne

Wojtek
Wojtek
3 miesięcy temu
Reply to  ignacy

Proszę zainicjować zbiórkę .Ostatki jeszcze przed nami, to zdążymy.

Gosposia
Gosposia
3 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Jest inicjatywa , czyścić już można lakierki do tańca

Wojtek
Wojtek
3 miesięcy temu

Pewnie najwięcej mają do powiedzenia Ci , co jeszcze nie jechali tym autobusem .Ja jechałem podczas pikniku historycznego prawdopodobnie tym pojazdem z wieloma gośćmi. Osobiście znam też kierowcę. Samochód czysty ,zadbany ,drzwi automatyczne ,ogrzewany. Sygnalista lub redaktor mógł zrobić zdjęcia tych dziur. Autobus na tej trasie jeździ od dawna więc byłyby pewnie przekonywujące lub przeczące opisowi. Sprawa ma drugie dno i Ktoś Komuś,za coś chciał dokuczyć .Miejscowi wiedzą! Oczywiście odpalanie z popychu nie powinno się nigdy zdarzyć .Kierowca i opiekunowie zachowali się nierozważnie!

wacław
wacław
3 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

chodzi pewnie o przasnyskiego przewoznika , no to zapraszam na wycieczke autobusem z przasnysza do warszawy to dopiero dramat , nie ogrzewane kierowcy nie wszyscy ale w wiekszosci chamy , ale co ludzie nie maja wyjscia do pracy trzeba dojechać to nic nie mowia , policja nie kontroluje zreszta ITD tez nie , pewnie jakis śliski temat . pozostaje czekac na upragnioną kolej z serocka.

ALan
ALan
3 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Ale z popychu odpala , to pewnie i z plaka by odpalił tylko żeby miał akumulator naładowany

ALan
ALan
3 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Kiedyś miałem malucha to tylko z popychu palił 5 lat nim jeżdziłem i super laski na zabawach wyrywałem , laska pchała aż odpalił a potem była jazda

Słowik
Słowik
3 miesięcy temu

Pewnie spółdzielnia kostek organizuje dojazdy. Najlepiej niech Wójt radę gminy zapakuje i niech jedzie na festyn do dworku w Chojnowie. Może nie wypadną po drodze, a jak wypadną to żadna strata

ignacy
ignacy
3 miesięcy temu

Ten autobus to zabytek pamięta czasy PRL , powinien stać obok parowozu kolejki wąskotorowej w Czernicach Bor a wójt jak przystało na męża stanu gminy Cz B powinien zakupić nowy autobus , pieniądze z Nowego Polskiego Ładu czekają , inwestycja trafiona na co czekać.

Dzban
Dzban
3 miesięcy temu

Do Chojnowa na piknik historyczny to jak najbardziej ten autobus się nadaje ,wystarczy aby kręciły się koła, bo nawet głupio jechać sprawnym i wygodnym autobusem na tak wielkie wydarzenie, trzeba po prostu poczuć klimat wojny

Gosposia
Gosposia
3 miesięcy temu
Reply to  Dzban

Opalać drewnem można , dziadek opowiadał jak Niemcy w drugą wojnę samochody na drewno przerabiali i na front wschodni jechali . może warto spróbować i na pikniki można jeżdzić i atrakcja turystyczna, trudne czasy idą , warto przerobić, a pieniądze z nowego ładu na projekt i wynagrodzenia przeznaczyć,

Rumak
Rumak
3 miesięcy temu

Ustawiony przetarg od wielu lat. Wygrywali inni to ponawiali przetarg tak żeby swój wygrał . Warto napisać do NIK

Smutny
Smutny
3 miesięcy temu

Za kapować nie jest łatwo, dziś sejm odrzucił ustawę lex konfident , można było zarobić kupę kasy , szkoda

xylon
xylon
3 miesięcy temu

Ciekawe jak przez 3 km dzielące Czernice od Chojnowa dzieciaki mogłyby zmarznąć w nieogrzewanym autobusie? To jakieś 5-8 minut jazdy. Poproście wójta by puścił wam ,,Ciuchcię Krasińskich”. Wszak to taka wypasiona kolej.