W jednym z komentarzy do artykułu Infoprzasnysz o znęcaniu się nad zwierzętami znalazło się zgłoszenie czytelnika o niekontrolowanym rozrodzie i zabijaniu wolnożyjących kotów na terenie gminy Krasne. Po naszej interwencji samorząd zapowiada przeprowadzenie sterylizacji kotów i psów przy udziale współpracującego z gminą lekarza weterynarii.
W jednym z komentarzy na naszym portalu znalazła się następująca wiadomość wraz ze zdjęciem:
„Chciałbym poruszyć problem gromadki ośmiu kotów w Krasnem, gdzie też zabijane są wolno żyjące koty. Koty wymagają sterylizacji, kastracji by się nie rozmnażały. Potrzebują pokarmu, adopcji, opieki weterynaryjnej. Istnieje ustawowy obowiązek opieki nad wolno żyjącymi kotami. Prawda, władze Krasnego?” – pisze nasz czytelnik.
Poprosiliśmy gminę, która z racji obowiązujących przepisów zobowiązana jest otoczyć opieką znajdujące się na jej terenie bezdomne zwierzęta i zapobiegać ich niekontrolowanemu rozmnażaniu się, o komentarz do tego zagadnienia.
Przedstawiciele samorządu zaprzeczają jakoby wolnożyjące koty, których społecznym opiekunem jest jedna z mieszkanek Krasnego, rozmnażały się bez kontroli, ponieważ poddawane są antykoncepcji hormonalnej.
– Obecnie w Krasnem jest jedna osoba opiekująca się 7 kotami. Koty otoczone są opieką, posiadają budki (zdjęcie w załączeniu). Aby zapobiegać niekontrolowanym miotom, kotom podawane są tabletki – czytamy w odpowiedzi.
Gmina zapowiada jednocześnie, że wesprze społeczną opiekunkę zwierząt, kupując dla kotów karmę.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć do kontrolowania płodności kotek można wykorzystać tabletki antykoncepcyjne lub zastrzyki hormonalne, to rezultaty ich stosowania są jedynie okresowe, więc środki zaradcze muszą być stosowane regularnie.
Najskuteczniejszą, i co najistotniejsze, trwałą metodą zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt jest sterylizacja.
Szczęśliwie, jak nas poinformowano, gmina Krasne planuje przeprowadzenie w roku 2023 akcji sterylizacji kotów.
– Całe przedsięwzięcie przeprowadzone zostanie wspólnie z lekarzem weterynarii i dostępne będzie dla osób z terenu Gminy Krasne, które zgłoszą potrzebę sterylizacji kota lub psa – zapowiada samorząd.
M.Jabłońska
Zawiść, zawiść. Najlepiej pozwólmy opatentować naturalny rozród zwierząt jakiejś wielkiej korporacji. Wtedy za zwykłego myszołapa będziemy płacic tysiąc. Już sobie wyrobili monopol na nasiennictwo. Rolnik nawet ze swojego ziarna jak sieje musi płacic licencję. Zamknijmy ostatnie oazy wolności bo ludzkiść musi być wyrobnikami bogatych, dać im zarobić tyle by wykupili wszelką własnośc i będziemy niewolnikami w swoim kraju z mieszkaniem i samochodem w abonamencie. Dobrego świata w nowym roku!
Skąd my to znamy, koty i psy bez styrylizacji będą się pojawiać jak patologią po deszczu. Biegające psy i koty niby bezpańskie-powinny być kary co najmniej po 2000tys dla właścicieli którzy nie kontrolują swoich pupilków
Masz pomysł kogo ukarać? Chyba gminę, która jest za bezpańskie zwierzęta odpowiedzialna ale woli zaoszczędzić niż tym się zająć.
Trzeba naciskac na wojta Krasnego i rozliczyc go ,a glownie radni maja moc sprawczą