Niedziele handlowe w 2023 – pierwsza 29 stycznia

W 2023 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w przypadku siedmiu niedziel. Pierwsza przypada na 29 stycznia.

 

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Zakupy w niedzielę można zrobić w aptekach, na dworcach i na stacjach benzynowych, a także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, czy sklepach z prasą. Otwarte są także mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Lista niedziel handlowych w 2023:

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

 

Przypomnijmy, że możliwość robienia zakupów w niedzielę i święta była stopniowo ograniczana od  czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. W lutym 2022 roku weszła w życie ostatnia nowelizacja przepisów, która uszczelniła zakaz handlu, tak by sieci sklepów nie wykorzystywały luk w prawie. Ta dotyczyła otwierania sklepów, które świadczą też usługi pocztowe. Od lutego „pracująca niedziela” będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 do 100 tys. złotych. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blurp
Blurp
20 dni temu

Kiedyś można było zrobić zakupy w niedzielę kiedy człowiek wreszcie miał trochę czasu. Niestety teraz handel w niedzielę to zbrodnia, a wystarczy godnie zapłacić, zapewnić wolne w tygodniu i wszyscy zadowoleni. Fakt, że wyborcy jedynej słusznej i tak zdążą bo nie muszą pracować.