Niebawem 50 przenośnych komputerów trafi do przasnyskich uczniów.

Zdalne nauczanie nie we wszystkich domach odbywa się bez przeszkód. Naprzeciw rodzinom nieposiadającym warunków do zdalnej nauki wyszedł rządowy program Cyfrowa Polska umożliwiający zakup odpowiednich sprzętów. Program przynosi zaskakująco dobre efekty i spotkał się olbrzymim zainteresowaniem samorządów. Są już pierwsze dotacje i pierwsze zakupy dla uczniów, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z tej formy nauki. Miasto Przasnysz nie przespało szansy i zawnioskowało o fundusze na zakup 50 notebooków z oprogramowaniem, które trafią do uczniów z miasta Przasnysz.

 

Od 1 kwietnia samorządowcy mogli składać wnioski na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli. Do rozdysponowania jest kwota 186 mln zł. Kwotę wsparcia powiązano z liczbą uczniów. Wysokość finansowania jest uzależniona od liczby uczniów w określonej gminie lub powiecie i wynosi od 35 tys. do 100 tys. zł. Co istotne, złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków, a wkład własny nie jest wymagany.

– Burmistrz wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie przenośnych komputerów dla uczniów nieposiadających takiego sprzętu. Środki na ten cel pochodzą z rządowego programu Polska Cyfrowa. Kształcenie na odległość to jedyna forma edukacji obecnie. Internet i komputer to konieczność. Jednak nie wszystkich domach on jest lub w wystarczającej ilości. Miasto złożyło wniosek na zakup 50 sztuk notebooków wraz z oprogramowaniem. Ilość komputerów przeznaczonych do zakupu określił Burmistrz w porozumieniu z dyrektorami poszczególnych szkół. Przewidywany koszt zakupu tych komputerów, to ok. 80 tys. złotych – powiedział zastępca burmistrza Łukasz Machałowski.

Finansowanie można przeznaczyć na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość. W pierwszej kolejności są to: komputery, laptopy czy tablety. Za otrzymane środki samorządy mogą kupić również: oprogramowanie, ubezpieczenie sprzętu, mobilny dostęp do internetu lub inne akcesoria potrzebne w zdalnym nauczaniu.

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments