„Nie zabieraj mnie od mamy! Mam prawo do wolnego dzieciństwa w moim naturalnym środowisku!”. Apel przasnyskich leśników

W ciągu ostatnich dni do Nadleśnictwa Przasnysz trafiły dwa zgłoszenia, dotyczące znalezienia młodych zwierząt, które w celu „ratowania” zostały zabrane przez ludzi z ich naturalnego środowiska. Leśnicy apelują: Nie róbcie tego!

 

Małe sarny, małe zające, czy ptaki zabierane są przez spacerowiczów na pewną śmierć. Typowe strategie antydrapieżnicze i sposób żerowania nakazują matkom pozostawiać młode ukryte w wysokich trawach, w zaroślach, ale nie oznacza to porzucenia. Dzikie, leśne dzieci człowiek zabiera matkom w przeświadczeniu, że wymagają ratunku. Warto ratować zwierzęta ranne lub z wyraźnymi oznakami chorób. W innym przypadku najlepszym co możemy dla nich zrobić, jest zostawienie ich w spokoju!

„Znalazłem w lesie młodą sarenkę, była sama, więc zabrałem ją do domu” — z takimi wydarzeniami mamy coraz częściej do czynienia — informuje Nadleśnictwo Przasnysz.  Miesiące letnie są okresem, kiedy większość zwierząt leśnych wydaje na świat swoje potomstwo. Jest to również czas, kiedy społeczeństwo korzysta intensywniej z darów lasu.

 

 

Co zrobić, gdy spotkamy w lesie młode zwierzęta?

– Przede wszystkim nie panikujmy i koniecznie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jest sprawdzenie, czy w pobliżu zwierzęcia nie znajduje się samica. Nie zostawia swojego młodego na zbyt długi czas, a podczas tej nieobecności żeruje w pobliżu, aby mieć pokarm dla potomstwa. Młode jest bezpieczne. Następnym krokiem jest określenie czy zwierzę jest ranne. W przypadku saren nie powinniśmy ich ruszać ani zabierać ze sobą. Ptaki natomiast w tym okresie uczą się latać, mimo iż wyglądają na bezradne, nie pozostają w niebezpieczeństwie — informuje Nadleśnictwo Przasnysz.

Gdy znajdziemy ranne zwierzę, bądź zyskaliśmy pewność, że młode zostało porzucone, np. z powodu śmierci matki,  powinniśmy zadzwonić do specjalistów, np. do nadleśnictwa, lekarza weterynarii, gminy, policji, którzy podejmą odpowiednie działania.

W Nadleśnictwie Przasnysz uruchomiono telefony interwencyjne do zgłaszania takich przypadków: 29 752 30 22, 534 795 259. Telefony można także znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa.

Pamiętajmy, że las jest domem zwierząt i są tam bezpieczne!

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

A tymczasem dziś na Onecie można poczytać, jak Pani Zalewska wraz z innymi Prawymi i Sprawiedliwymi przekręciła PCK na 3 miliony złotych. Miedzy innymi okradane byly kontenery z darami dla uchodžców. Wszystkonpieknie udokumentowane. W nagrodę pani Zalewska ooszla do Brukseli i kosi 50.000 miesięcznie. Brawo, brawo, brawo. I oni mi będą mówić, jak mam żyć.

Selyjny_grasuje
Selyjny_grasuje
1 rok temu

a tymczasem selyjny wychodowany za swawoli POlszewii znowu zaatakowal

„Ewa Stankiewicz: czy śmierć sędziego Gąsiora i prokuratora Pasionka ma związek ze Smoleńskiem? IPP  marzec 2022 przed ogloszeniem wyroku Sadu”

Kto odPOwie na te pytania??? Ile jeszcze będziecie kłamać P0kemony? Ile ma być jeszcze tragedii?! 

„Demontaż państwa już się skończył teraz zaczną znikać ludzie” J. Kurtyka, IPN-cytat z 6 kwietnia na kilka dni przed smolenskim

7 kwietnia obchody POlszewikow z putynsynem na grobach pomoildowanych

youtube.com/watch?v=amJPgakOi30

Będą znikać ludzie – Ptaku (z płyty „NaRa”)