Nie wyrobisz i nie odbierzesz paszportu? Sprawdziliśmy.

Przed kilkoma dniami w telewizji TVN 24 ukazał się materiał magazynu „Czarno na białym”, który dowodzi, że od dwóch miesięcy Polacy mają problemy z wyrabianiem nowych paszportów. Jak kraj długi i szeroki ludzie mają odbijać się od drzwi urzędów, stykać się z utrudnianiami i kłopotliwymi pytaniami. Spytaliśmy o utrudnienia w biurze paszportowym w Ciechanowie, ponieważ jest to najbliższe miejsce, gdzie przasnyszanie mogą wyrobić dokument.

 

Sprawie utrudnień w wydawaniu paszportów przyjrzał się reporter programu „Czarno na białym” Artur Zakrzewski. Rozmawiał z ludźmi starającymi się o paszport oraz z urzędnikami. Dzwonił m.in. do kilku urzędów wojewódzkich. Jak relacjonuje TVN 24, dziennikarz usłyszał m.in., że – „Urząd jest zamknięty z uwagi na epidemię. Co prawda można złożyć wniosek, ale tylko wówczas, gdy ma się jeden z trzech ważnych powód: potrzebę leczenia za granicą, wyjazd z powodu śmierci bliskiej osoby albo podróż służbową”.

Urzędniczka: – Proszę się skontaktować mailowo z urzędem, opisać sytuację, przedstawić stosowne dokumenty i to będzie rozpatrzone przez kierownika.

Reporter: – Ale jakie dokumenty? Co to państwa interesuje, z jakiego powodu ja chcę mieć paszport? Chcę mieć paszport.

Urzędniczka: – Proszę pana, takie jest rozporządzenie wojewody. No niestety, takie są warunki, a nie inne.

 

„W przypadku śmierci osoby bliskiej mieszkającej za granicą urzędnicy chcą, by przedstawić im akt zgonu. W przypadku leczenia za granicą wymagane jest potwierdzenie zgłoszenia w szpitalu bądź przedstawienie korespondencji z placówką, w której będzie osoba leczona. Podobnie w przypadku osoby wyjeżdżającej z kraju w związku z wykonywaną pracą, też trzeba wykazać się stosownym potwierdzeniem. Wszystko musi być potwierdzone dokumentacją, żeby móc przyjąć wniosek” – stwierdza TVN 24, powołując się słowa urzędników, którzy pytani o podstawę prawną tego typu działań, nie potrafili jej wskazać.

W związku z doniesieniami stacji telewizyjnej postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w biurze paszportowym w Ciechanowie. Z odpowiedzi udzielonej nam przez  zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego wynika, że aby złożyć wniosek o paszport, wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.

– Uprzejmie informujemy, że w obecnie złożenie wniosku o wydanie paszportu jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się na wizytę drogą telefoniczną. W Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie wnioski można składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15, zaś umówić się na wizytę pod numerem telefonu 23 671 93 50.

Jak dodano, możliwy jest również odbiór paszportu. Również w tej sytuacji należy umówić się po wcześniejszym kontakcie telefonicznym na dotychczasowych zasadach, tj. paszport należy odebrać w miejscu złożenia wniosku.

Zadzwoniliśmy do biura paszportowego w Ciechanowie, które poinformowało, że wystarczy się umówić na konkretną godzinę np. na następny dzień i bez przeszkód odebrać wyrobiony wcześniej paszport. Jednocześnie urzędnicy polecają śledzenie informacji na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, ponieważ warunki mogą ulec zmianie.

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments