Nie stać Cię na wakacje? Partia rządząca planuje wprowadzić turystyczne 500+.

Po tym, jak poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział, że będzie się starał o wprowadzenie programu „500+ dla Turystyki” internet ogarnęło prawdziwe szaleństwo. O nowym pomyśle piszą największe polskie portale, a fora puchną od komentarzy zwolenników i przeciwników nowego programu.

Propozycja jest o tyle ciekawa, że Andrzej Gut-Mostowy jest rekomendowany przez jedną z czołowych postaci PiS – Jarosława Gowina do objęcia stanowiska wiceministra resortu Sportu i Turystyki. Chwytliwy pomysł wiceministra in spe zakłada wprowadzenie systemu bonów turystyczno – wakacyjnych przeznaczanych na wypoczynek Polaków.  Rząd część swojej polityki społecznej chce realizować nie tylko w formie świadczeń pieniężnych, ale także zapewniając bony na niektóre usługi.

Wiadomo, że o wprowadzeniu nowego programu dyskutowali już eksperci i przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Program nazwany „500+ dla Turystyki” zyskał wstępną akceptację zarówno wicepremiera, jak i ekspertów, którzy wskazują, że podobne projekty z sukcesem są realizowane w wielu europejskich krajach.

– Projekt 500+ dla turystyki zakłada, że budżet państwa będzie dofinansowywać wypoczynek tym grupom społecznym, których obecnie nie stać na wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Turystyczne bony społeczne to rozwiązanie znane w całej Europie Tak jest m.in. we Francji, Hiszpanii i na Węgrzech, w tym ostatnim kraju np. wspomniane bony są współfinansowane z budżetu państwa. Dzięki temu z wypoczynku skorzysta znacznie więcej osób – czytamy na stronie internetowej posła.

Pomysł zyskał już akceptację najważniejszych osób w PiS – Jeśli po wyborach Zjednoczona Prawica będzie tworzyć rząd, to obiecuję, że zrobię wszystko, aby społeczne bony turystyczne stały się faktem. To powinien być filar polityki naszego rządu – będzie to projekt m.in. dla seniorów, którzy w innych krajach europejskich powszechnie z tego korzystają. – mówił 8 października Jarosław Gowin, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nie wiadomo jeszcze, jakie byłyby kryteria przyznawania, komu należałyby się bony wakacyjne, ani w jaki sposób program miałby zostać sfinansowany. Nie wiadomo także, kiedy bon miałby zacząć obowiązywać. Wiadomo jedynie, że miałby służyć osobom słabiej sytuowanym (np. seniorom) i sprawić, że branża turystyczna w Polsce mogłaby liczyć na napływ gości także poza sezonem.

Wprowadzenie bonu miałoby także sprawić rozwój całego sektora oraz zapewnić ruch turystyczny w miejscowościach dotychczas niecieszących się większą popularnością. Czy doczekamy się realizacji kolejnego dużego programu społecznego – tym razem 500+ dla Turystyki?

To dość prawdopodobne. Chętnie poznamy Wasze opinie na ten temat.

M. Jabłońska

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jooooo
Jooooo
1 rok temu

Tak, seniorzy na wakacje, a przedsiębiorcy na skraj bankructwa…

Pracownik
Pracownik
1 rok temu

Najgorzej sytuowani to bezrobotni. Zafundować im wczasy a reszta do roboty! Najwyższy czas skończyć z socjalem a zapewnić pracę i godne zarobki. Już dawno udowodniono, że z ubóstwa wychodzi się dzięki pracy a nie programom socjalnym. Każdy niech zarabia na siebie i swoją rodzinę

Job
Job
1 rok temu

Tak wszystko 500+. Wakacje, święta, chrzciny, ślub wszystko 500+. Kto za to będzie płacił? Narodzie kupiony za 500+ obudź się.