Nie przysługuje Ci zasiłek macierzyński? Zobacz czy otrzymasz 1000 zł na dziecko przez rok.

Rodzice mogą otrzymywać świadczenie pieniężne również wtedy, gdy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. „Kosiniakowe” przysługuje studentom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło oraz bezrobotnym i rolnikom. Jego wysokość to 1000 zł netto miesięcznie.

Jest to wsparcie finansowe dla matek lub ojców, którzy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Kto może otrzymać świadczenie?

Świadczenie może być wypłacane rodzicom (matce lub ojcu). Mogą na nie liczyć także rodziny zastępcze, pod warunkiem, że nie jest to zawodowa rodzina zastępcza. O świadczenie mogą ubiegać się:

  • wykonujący prace na podstawie umów cywilnoprawnych;
  • bezrobotni – niezależnie od tego, czy są zarejestrowani w urzędzie pracy;
  • studenci;
  • rolnicy.

Okres pobierania  zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  • 52 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci.

Wysokość kosiniakowego to 1000 zł netto miesięcznie. Kwota nie podlega oskładkowaniu ani opodatkowaniu i przysługuje niezależnie od dochodu. Aby pobierać świadczenie, musimy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek można również wydrukować ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najlepiej ubiegać się o kosiniakowe najpóźniej do 3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeśli zrobimy to po upływie tego terminu, nie otrzymamy wyrównania.

Kiedy nie przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwało, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego.

Kosiniakowe jest ponadto wliczane do dochodu rodziny. Oznacza to, że może spowodować np. utratę prawa do świadczeń z pomocy społecznej lub z funduszu alimentacyjnego.


red.

 

Źródło pracuj.pl bussines insider.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments