NBP wyemituje banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego

9 listopada do obiegu trafi banknot kolekcjonerski NBP o wartości nominalnej 20 zł upamiętniający byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wyemitowany w uznaniu jego zasług dla Ojczyzny.

 

Na obu stronach banknotu znajdują się liczne elementy graficzne nawiązujące m.in. do „Solidarności” i Stoczni Gdańskiej, pałacu prezydenckiego czy Katynia i oczywiście wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

Nie wszystkim jednak taka forma graficzna się spodobała. Krytycy wśród wad wymieniają przesycenie „patriotyzmem” widoczne w zbyt dużej ilości elementów graficznych czy wyeksponowany na pierwszym planie betonowy słupek przy pomniku Poniatowskiego.

 

Na banknocie zostały użyte najnowocześniejsze zabezpieczania obecnie dostępne na rynku, a więc znak wodny z filigranem, precyzyjne mikrotłoczenia i mikrotekst, wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkowo umieszczoną w strukturze papieru dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu, a na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie.

A jak wam podoba się nowy banknot?

 

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grześ
Grześ
28 dni temu

Coś czuję, że stoi za tym ta sama osoba, która zrobiła nowe logo dla szkoły podstawowej numer 2.

maxx
maxx
27 dni temu

Będę odmawiał przyjęcia reszty takim banknotem – klauzula sumienia.

2137
2137
27 dni temu

Coraz droższy ten papier toaletowy, 20 zł za jeden listek? A jeszcze jakiej niskiej jakości.