NBP wyemituje banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego

9 listopada do obiegu trafi banknot kolekcjonerski NBP o wartości nominalnej 20 zł upamiętniający byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wyemitowany w uznaniu jego zasług dla Ojczyzny.

 

Na obu stronach banknotu znajdują się liczne elementy graficzne nawiązujące m.in. do „Solidarności” i Stoczni Gdańskiej, pałacu prezydenckiego czy Katynia i oczywiście wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

Nie wszystkim jednak taka forma graficzna się spodobała. Krytycy wśród wad wymieniają przesycenie „patriotyzmem” widoczne w zbyt dużej ilości elementów graficznych czy wyeksponowany na pierwszym planie betonowy słupek przy pomniku Poniatowskiego.

 

Na banknocie zostały użyte najnowocześniejsze zabezpieczania obecnie dostępne na rynku, a więc znak wodny z filigranem, precyzyjne mikrotłoczenia i mikrotekst, wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkowo umieszczoną w strukturze papieru dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu, a na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie.

A jak wam podoba się nowy banknot?

 

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grześ
Grześ
1 rok temu

Coś czuję, że stoi za tym ta sama osoba, która zrobiła nowe logo dla szkoły podstawowej numer 2.

maxx
maxx
1 rok temu

Będę odmawiał przyjęcia reszty takim banknotem – klauzula sumienia.

2137
2137
1 rok temu

Coraz droższy ten papier toaletowy, 20 zł za jeden listek? A jeszcze jakiej niskiej jakości.