
Natalia Fiedorczuk – Cieślak odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Chorzelach. Miejscową publiczność zjednała sobie otwartością i szczerością.
Kolejne z serii Warsztatowych Spotkań Autorskich, które Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach realizuje dzięki przedsięwzięciu grantowemu „Dostępność oferty i zasobów Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, za nami.
Tym razem bibliotekę odwiedziła Natalia Fiedorczuk – Cieślak – polska piosenkarka, instrumentalistka, psychopedagożka, autorka piosenek i pisarka, autorka książek, także dla dzieci. Urodziła się w 1984 roku. Pochodzi z Augustowa, wychowywała się w Białymstoku, w Supraślu ukończyła liceum plastyczne. Studiowała na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
W 2016 roku, nakładem wydawnictwa Wielka Litera, ukazała się jej debiutancka powieść. „Jak pokochać centra handlowe”. Za swój literacki debiut Pani Natalia została wyróżniona Paszportem Polityki. Jej druga powieść ukazała się dwa lata później. W „Uldze” postanowiła zmierzyć się z formułą klasycznej powieści. To książka, której tematem jest tzw. piekło codzienności. W lutym 2021 roku ukazał się zbiór opowiadań „Silna”, w którym znalazło się sześć krótkich form polskich pisarek. Niedługo później, w marcu tego samego roku, wyszła trzecia powieść Fiedorczuk, „Odmieniec”, w której pisarka przyjrzała się biografii Bolesława Biegasa – polskiego rzeźbiarza urodzonego w XIX wieku w Koziczynie koło Ciechanowa, który zrobił karierę artystyczną w Paryżu.
– Pani Natalia to osoba wszechstronnie utalentowana, jak sama mówi: „Nie chcę pisać książek, które są ideologicznie wygodne”. I bardzo dobrze. Dzięki temu, w jej powieściach możemy się zderzyć z tym co niewygodne, uwierające, możemy się zderzyć z tym, z czym zazwyczaj zderzyć się nie chcemy, a z czym musimy mierzyć się każdego dnia, z naszą codzienną rzeczywistością – relacjonuje GBP w Chorzelach.
Pani Natalia zjednała sobie chorzelską publiczność niezwykłą szczerością i otwartością.
– Opowiadała w sposób tak pozytywny i energetyczny, iż trudno było zakończyć spotkanie. Bardzo dziękujemy Pani Natalii za przybycie, dziękujemy młodzieży i nauczycielkom z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie oraz młodzieży i Dyrektorce Annie Gwieździe z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krukowie za obecność oraz Ośrodkowi Upowszechniania Kultury za pomoc w organizacji spotkania – podsumowuje instytucja.
ren