Nasza interwencja. Studniówki ZSP w Przasnyszu bez nauczycieli?

Ubiegłoroczne bale studniówkowe, ze względu na epidemiczne przepisy, nie mogły się odbyć, ale obecnie wróciły do kalendarza imprez. Organizują je wszystkie społeczności szkolne z powiatu przasnyskiego, ale dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu chce przełożenia studniówek na inny, być może bezpieczniejszy, okres. Sprawą zajęliśmy się na prośbę maturzystów i ich rodziców.

 

Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, przygotowane wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, dotyczące organizacji studniówek, opublikowano 21 grudnia 2021 r. Już wcześniej w wielu szkołach zawiązały się Komitety Studniówkowe, ustalono miejsce i termin balu, wstępną liczbę uczestników, a na konta popłynęły zaliczki.

„Studniówka ma charakter ważnego wydarzenia dla całej społeczności szkolnej (…). Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość, wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona. Warto jednak pamiętać, aby organizować studniówki w sposób bezpieczny”, czytamy we wstępie do wytycznych MEiN.

W naszym powiecie swoje bale organizuje Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu (28 stycznia), a dzień później Zespół Placówek Oświatowych w Jednorożcu i Zespół Szkół Powiatowych im. Władysława Reymonta w Chorzelach. Akademickie Liceum Ogólnokształcące zaplanowało swoją studniówkę na 22 stycznia. Studniówka Liceum Ogólnokształcącego im Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu odbędzie się w Zajeździe Sebory i, jak potwierdziliśmy w rozmowie z dyrektorem Radosławem Waleszczakiem, o ile rządzący nie wprowadzą niespodzianek, będzie na niej obecna zarówno dyrekcja, jak i zaproszeni nauczyciele, rzecz jasna z uwzględnieniem epidemicznych przepisów, dotyczących choćby izolacji i kwarantanny.

 

Studniówki Zespołu Szkół Powiatowych bez dyrekcji i nauczycieli?

Maturalne bale planowała także zorganizować społeczność szkolna Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Jedna z imprez miała odbyć się 19 lutego w Zajeździe Sebory, inna – już niebawem – w Gościńcu Iwa. Miało być jak zawsze: polonez, przemówienia, kwiaty i podziękowania dla nauczycieli, wszystko jednak pokrzyżowała jedna informacja.

Zgłosili się do nas rodzice tegorocznych maturzystów przasnyskiego Zespołu Szkół. Jak relacjonują, przed kilkoma dniami odbyło się zwołane przez dyrektora spotkanie kadry nauczycielskiej, z trójkami klasowymi i uczniami.

– Dyrektor Paweł Szczepkowski poinformował, że wprawdzie Ministerstwo Edukacji nie zabrania organizacji studniówek, ale w związku z narastającą falą zakażeń koronawirusem, prosi o przełożenie imprez na inny termin, a jeśli uczniowie tego nie uczynią, to dyrektor oraz nauczyciele nie pojawią się na nich – poinformowali nas wzburzeni rodzice.

Postawa dyrekcji wstrząsnęła maturzystami. Czują się rozgoryczeni i szantażowani, ponieważ studniówki to nie tylko święto uczniowskie, ale wydarzenie ważne dla całej społeczności szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli i wychowawców, bez których studniówka traci sens.

Epidemia koronawirusa była trudna dla młodzieży, skazując ją na zdalną naukę, brak relacji rówieśniczych, a teraz jeszcze miałaby im odebrać ważną część pierwszego dorosłego balu, który zapamiętają na całe życie? Taką postawę, zarówno maturzyści, jak ich rodzice, uważają za głęboko niesprawiedliwą, ponieważ ich zdaniem obecność kadry podczas studniówki jest nie tylko tradycją, ale i koniecznością.

 

Udało nam się porozmawiać z dyrektorem Pawłem Szczepkowskim, który potwierdził, że przekazał klasom prośbę, aby rozważyły przeniesienie studniówek na późniejszy termin, kiedy będzie mniej zachorowań.

– Patrząc na prognozy, dotyczące epidemii, szczyt 5. fali zakażeń przypadnie właśnie na okres studniówkowy. Jedna ze studniówek w ZSP zaplanowana jest pod koniec stycznia. Druga – bezpośrednio po feriach – w drugiej połowie lutego, a więc okresie kiedy prognozuje się największą liczbę zakażeń. Moim zdaniem nie jest to najlepszy termin na organizowanie tego typu imprez, ale jako szkoła ich nie zabraniamy. Poprosiłem jedynie organizatorów o przełożenie ich na czas, kiedy zachorowalność będzie mniejsza np. przełom kwietnia – maja po zakończeniu roku szkolnego klas maturalnych lub pod koniec maja po maturze. Z doświadczenia poprzedniego roku możemy spodziewać się, że późną wiosną zakażeń jest mniej – odpowiedział dyrektor ZSP.

Czy to prawda, że w studniówkach mieliby nie uczestniczyć nauczyciele i wychowawcy?

– Każdy z nauczycieli podejmie taką decyzję w zgodną z własnym sumieniem. Organizatorem studniówek nie jest szkoła, są to imprezy „prywatne”. Chcę jednak podkreślić, że nie wiemy jaka będzie sytuacja epidemiczna w tym okresie, czy zostanie wprowadzona nauka zdalna lub hybrydowa. Jako dyrekcja chcieliśmy zwrócić uwagę uczniów, że sytuacja jest dynamiczna i nie wiadomo jak będzie się kształtować sytuacja zdrowotna, dlatego prosiliśmy o przełożenie imprez na czas kiedy zachorowań będzie mniej – zaznaczył Paweł Szczepkowski.

Jak zapewnił nas dyrektor, decyzja o obecności podczas studniówek nauczycieli i wychowawców będzie należeć do nich i dyrekcja nie zamierza stosować w tej kwestii zakazów i nacisków, ponieważ szkoła nie jest organizatorem tych imprez.

– Będzie to suwerenna decyzja zaproszonych nauczycieli, każdy z nich podejmie taką decyzję we własnym zakresie i nie będę w tej kwestii na nikogo wpływał – podkreślił.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
2 lat temu

Panie Starosto weź go spowrotem

Miszcz
Miszcz
2 lat temu

Bardzo mądre podejście. Zaraza coraz większą a tu kolejne imprezy.

Mala
Mala
2 lat temu
Reply to  Miszcz

Wyłącz myślenie człowieku i nie decyduj za innych. Rządzący się nie boją, a ty taki strachliwy, uważaj, bo takich covid lubi najbardziej.

Aneta
Aneta
2 lat temu
Reply to  Mala

Właśnie, prezydent leci do Chin a Wy nad w domu, zastraszeni i zmanipulowani

Loska
Loska
2 lat temu
Reply to  Miszcz

Gdzie wy widzicie srandemię. Chyba, że testów PCR 😉

Koza z koza
Koza z koza
2 lat temu
Reply to  Miszcz

Zaraza🤣 daj spokój, wytrzyj telewizor spakój w karton. Zacznij żyć

xne
xne
2 lat temu
Reply to  Koza z koza

Prawdziwa „koza” jak cię nie nauczono to zapamiętaj „uje” NIGDY SIĘ NIE KRESKUJE.”SPAKÓJ” 🙂

Ada
Ada
2 lat temu

Ale przecież nie jest napisane żeby młodzież odwołała tylko przeniosła bal na bezpieczniejszy termin. Rodzice uczniów też chyba mają świadomość zagrożenia.

Dupa
Dupa
2 lat temu
Reply to  Ada

Jakiego zagrożenia. Nikt ciał nie zbiera z ulicy. Ogladajcie więcej żydowską telewizję to wam całkiem mózg wypoerze.

Koza z koza
Koza z koza
2 lat temu
Reply to  Ada

Ty dalej w szałasie mieszkasz, bo my już w murowanych budynkach
Wez zacznij czytać, szukać informacji.

Robi
Robi
2 lat temu
Reply to  Ada

Tylko kto pokryje straty, czy dyrektor odda pieniądze które stracą rodzice uczniów

Dymy
Dymy
2 lat temu

ZSP jak zawsze z problemami, które same tworzą xD

100dniówka
100dniówka
2 lat temu

Nie wiem czy ściany mnie utrzymają 😜

Ola
Ola
2 lat temu

Wyłączyć telewizję, pandemia się skończy. Żyjcie i dajcie żyć innym.

100dniówka
100dniówka
2 lat temu
Reply to  Ola

Następna mądra jak Klaudią jachyra

Loska
Loska
2 lat temu

Bo dyrektor nie może być pipą i chodzić jak mu zagrają mendia ścieku głównego.

XX Ślimak
XX Ślimak
2 lat temu

Wolny Kurdystan! ! !

Reks
Reks
2 lat temu
Reply to  XX Ślimak

Palestyne pomścimy

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu

koniecznością??? Brawo Dyrektorze! Czy na pewno zależy uczniom i rodzicom na kadrze pedagogicznej…

Magda
Magda
2 lat temu

A czy to nie jest to ten sam dyrektor, który zataił informacje o tym że w szkole może być wirus? Hm ..

ORMO
ORMO
2 lat temu
Reply to  Magda

Wirus może być w tobie teraz gdy piszesz ten komentarz, ale jedno jest pewne że masz zryty łeb

Ait
Ait
2 lat temu

To dyrektor, który boi się wszystkiego i każdego kto na niego krzyknie.

Absolvent
Absolvent
2 lat temu

W czym problem? Niech nie idą nauczyciele, uczniów taniej wyniesie koszt studniówki.

Beata
Beata
2 lat temu
Reply to  Absolvent

A nauczyciele akurat pchają tam się drzwiami i oknami 😂😂😂

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Beata

żeby oglądać, popite juz o 22 towarzystwo …to mi bal ,pełna kultura i klasa

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Absolvent

no właśnie…obłuda ,to po co ten artykuł,skoro tak piszesz, nie rozumiem komu na czym zależy…

Kas.
Kas.
2 lat temu

Drodzy nauczyciele bądźcie solidarni. Dostaliście zaproszenia od uczniów- skorzystajcie z nich. Nie dajcie się zastraszyć. Was jest całe grono a dyrektor jeden. Po sławnym apelu, który zorganizował teraz się boi? W całym kraju odbywają się bale, tylko ZSP w Przasnyszu ma nie mieć? Mądre rzady, bardzo mądre !

Rumburaczek
Rumburaczek
2 lat temu

Nareszcie jakiś mądry głos. To imprezy prywatne uczniów, niech je sobie organizują uczniowie z rodzicami. Jak długo jeszcze nauczyciele mają poświęcać swój prywatny czas na pilnowanie młodzieży?