Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotował raport niepożądanych odczynów poszczepiennych

W Polsce liczba zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) do 15 grudnia br. wyniosła prawie 17 tysięcy.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotował raport za okres od 27 grudnia 2020 roku do 15 grudnia 2021 roku dotyczący niepożądanych odczynów poszczepiennych związanych z przyjęciem preparatu przeciw covid-19. W omawianym czasie wykonano 44 433 935 szczepień i zarejestrowano 16 677 NOP-ów. Niepożądane odczyny poszczepienne stanowią około 0,05 proc.

Zgłoszenia NOP-ów podzielono na trzy kwalifikacje odczynu: łagodny (np. ból w miejscu wstrzyknięcia, niewielka gorączka), poważny (np. utrzymująca się długo wysoka gorączka, drgawki) lub ciężki (np. wstrząs anafilaktyczny).  W raportowanym okresie, większość odczynów niepożądanych miało charakter łagodny (11 443  przypadków), NOP-ów o kwalifikacji jako poważny odnotowano 1 553, zaś jako ciężki 470, czyli około 3,5% wszystkich NOP-ów.

 

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po podaniu szczepionki pogorszenie stanu zdrowia. Istotne jest to, że NOP nie jest stwierdzeniem związku przyczynowo – skutkowego, a związku czasowego.

 

Liczba NOP zgłoszona do NIZP PZH PIB oraz ich kwalifikacja

 

Odsetek NOP ogółem oraz według ciężkości odczynu w zależności od rodzaju szczepionki, w odniesieniu do liczby podanych dawek poszczególnych preparatów w okresie od 27.12.2020r. do 15.12.2021r.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan z Czarnolasu
Jan z Czarnolasu
2 lat temu

Tak tak… kto zgłasza NOP y ?!?
Większość zaszczepionych z gorączkami dreszczami bólam głowy itp nawet nie wiedziała, że można zgłosić coś takiego jak NOP.
O bólu ręki nie wspomnę, ale to też NOP.
Teraz mamy przypadki nowej choroby ZMARŁ NAGLE młodzi starsi, wszyscy odchodzą na powikłania z układem krążenia. Przypadek..?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Mnie po drugiej dawce trochę ramię bolało. Kilka godzin. I miałem to komukolwiek zgłaszać? I debila z siebie robić? Bądź powazny.

Kefas
Kefas
2 lat temu

Powinieneś, z podaniem placówki która dokonała injekcji. Bo być może w tej placówce 98 % zaszczepionych będzie miało ból ramienia po szczepieniu a w innej 2%. I to może być dowód na to, że ktoś źle dokonuje wkłucia. Jak ta nauka w Polsce ma cokolwiek udowadniać, jeśli z góry odrzuca pewne możliwości. Dajmy na to, że po szczepieniu złamiesz rękę. I pomyślisz sobie, nie będę tego zgłaszał bo po co robić z siebie debila. I rzeczywiście, sprawa wydaje się być absurdalna. Ale weźmy na to, ze w krótkim okresie po szczepieniu 1000 osób łamie sobie kości. To należałoby zbadać, bo… Czytaj więcej »

Jan z Czarnolasu
Jan z Czarnolasu
2 lat temu

Dane na potwierdzenie dla niedowiarków https:// www. nature. com/articles/s41591-021-01630-0

dziwne
dziwne
2 lat temu

Jak to jest, że z tych zaszczepionych na siłę robicie takich idiotów ? Niby zaszczepieni nie wiedzą co to NOP-y ? Nie wiedzą też, że się je zgłasza ? Zaszczepiony nie wie, że ból ręki, ból głowy, gorączka to NOP ? Każdy kto idzie na szczepienie, wypełnia 3 formularze, każdy przed szczepieniem odbywa, krótką konsultację medyczną z lekarzem. Każdy po szczepieniu powinien zostać te 15 minut w poczekalni, właśnie ze względu na ewentualny mocny NOP. Jak to jest, że wy niezaszczepieni o nopach, wiecie wszystko, a osoby zaszczepione nawet nie wiedzą, co to jest i że można to zgłosić ?… Czytaj więcej »

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  dziwne

Ja w powyższych wpisach nie dopatrzyłem robienia z nikogo idioty a zwrócenie uwagi na problem ze zgłaszaniem NOPow. A w Polsce jakimś cudem jest zgłaszanych 6 razy mniej NOPów niż średnia w Unii Europejskiej na milion wykonanych injekcji. Mam wśród znajomych zaszczepionych i niezaszczepionych. Nikt z nikogo nie drwi. Nie jestem przeciwnikiem szczepień i jestem zdania, że jeśli ktoś uważa że kontakt z wirusem jest dla niego ogromnym ryzykiem, niech się zaszczepi. Ale cała moja rodzina miała covida i wszyscy przeszli go w miarę łagodnie więc nie widzę powodu aby ponosić dodatkowe ryzyko w postaci szczepienia. Dla mnie to ryzyko,… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Kefas
dziwne
dziwne
2 lat temu
Reply to  Kefas

Twoją historię znamy już wszyscy, sto tysięcy razy opisana. W mojej pracy jak pisałem, 2/3 załogi jest zaszczepiona, znaczna część po trzech dawkach. Każdy też wie, kto jest niezaszczepiony, jakoś nam to nie przeszkadza. Każdy z każdym czy to zaszczepiony czy nie jak pracował, tak pracuje. Pytanie brzmiało, czemu robicie z zaszczepionych idiotów. Bo niby my nie wiemy, co to NOP ? Każde wejście na szczepienie daje możliwość zgłoszenia nopów z poprzedniego szczepienia, opisania objawów itp. Tylko ile osób to zgłasza ? Moja pierwsza dawka – ból ramienia w miejscu szczepienia, okolice barku, nie rozchodziło się dalej. Druga dawka, ból… Czytaj więcej »

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  dziwne

W którym momencie ja robię z ciebie idiotę? W NOPach chodzi o zbadanie związku przyczynowo-skutkowego. Bez zgłaszania nie da się tego zbadać, bo nie będzie czego badać. A szczepionki są nowym produktem i trzeba je badać także pod kątem skutków ubocznych

dziwne
dziwne
2 lat temu
Reply to  Kefas

Nie odnoszę się do Ciebie. Odnoszę się konkretnie do tego : „Większość zaszczepionych z gorączkami dreszczami bólam głowy itp nawet nie wiedziała, że można zgłosić coś takiego jak NOP. O bólu ręki nie wspomnę, ale to też NOP.” czy to nie jest robienie z osób zaszczepionych idiotów co nie wiedzą co to NOP, i że się to zgłasza ? I takie farmazony pisze osoba niezaszczepiona ( widać to po wpisie), która nie była na szczepieniu i zapewne nie wie, jak wygląda procedura. Procedura wygląda tak : Najpierw formularze do wypełnienia, następnie krótka rozmowa z lekarzem, przy pierwszej dawce byłem nawet… Czytaj więcej »

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  dziwne

Pytanie brzmi, czy w każdym punkcie szczepień są takie standardy. Moje doświadczenia z innymi procedurami medycznymi pozwalają w to wątpić. Moim marzeniem jest posiadanie przez Polskę własnych instytutów badawczych, które bez względu na decyzję organów europejskich, zbadałyby każdy produkt medyczny, pod względem składu i działania, zanim dopuści się coś do obrotu. Europejska Agencja ds Leków nie wykonywała zadnych badań a oparła swoją decyzję na danych dostarczonych przez producenta. Inna sprawa, to jakość i skład tych samych produktów na rynku polskim i zachodnim. To było już niejednokrotnie udowadniane, że na polski rynek trafiają produkty gorszej jakości, niż np na niemiecki. Nawet… Czytaj więcej »

dziwne
dziwne
2 lat temu
Reply to  Kefas

To prawda, zgadzam się, udowodniono już wielokrotnie, że proszek do prania w Niemczech jest lepszej jakości niż ten sam proszek do prania w Polsce. Przykład z samej góry, wczorajszy post z Infoprzasnysz. https://www.infoprzasnysz.com/popularny-suplement-diety-wycofywany-z-obrotu-zawiera-szkodliwy-skladnik/ I takich postów mamy raczej dość dużo, zarówno suplementy, jak i medykamenty, jak i żywność. Tych komunikatów ostrzegawczych jest dużo, czasem wręcz bardzo dużo na wszystkich głównych portalach informacyjnych ( WP. Onet, Interia). Nie okłamujmy się, takie komunikaty są częste. Wszyscy czytamy komentarze, tutaj jak i na facebukowym profilu InfoPrzasnysz. Jak to jest, że ( sami siebie tak nazywają) antyszczepionkowcy, nazywają siebie normalsami, wyśmiewają się z ludzi… Czytaj więcej »

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  dziwne

Mogę Ci odpowiedzieć w swoim imieniu. Mnie określenie foliarz nie obraża, bo zazwyczaj takie określenia padają ze strony osób, które nie reprezentują zbyt wysokiego poziomu dyskusji, a jeśli będąc foliarzem, znajduję się w opozycji do nich, to nie mam nic przeciwko. Określenie antyszczepionkowiec, w zdecydowanej większości przypadków jest mylnie przypisywane do tego typu osób jak ja, które mają ostrożne podejście do tematu szczepień przeciwko covid. W skrócie trzymam się narracji naukowej, że przechorowaniu i sporadyczny kontakt z wirusem, zabezpiecza najlepiej przed wirusem. Jeszcze na wiosnę jeden z wirusologów w RMF FM twierdził, że błędem jest zamykanie dyskotek, bo to najlepszy… Czytaj więcej »

SirNick
SirNick
2 lat temu
Reply to  Kefas

„psychologiczna zasada wypierania z jednej strony a z drugiej poszukiwania dowodów swojej manii”
Wspaniała autodiagnoza. Brawo!!! Robisz postępy, Kefas. 

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  SirNick

Czytanie ze zrozumieniem przerasta twoje możliwości, niestety natura dała ci umiejętność pisania. Niestety ta tragiczna pomyłka, daje ci poczucie inteligencji, którą dostrzec mogą tylko podobni tobie.

SirNick
SirNick
2 lat temu
Reply to  Kefas

Lubisz oceniać innych, ale nie znosisz, gdy ktoś ocenia ciebie. Dlaczego?

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  SirNick

Jeśli wyrywasz zdanie z kontekstu i na tej podstawie próbujesz kogoś dyskredytować, to otrzymałeś odpowiedź godną swego postępku. To nie ocena a jedynie złośliwa odpowiedź na złośliwy komentarz.

Last edited 2 lat temu by Kefas