Narodowe Czytanie w Jednorożcu. W roli Zbyszka – Krzysztof Iwulski

Podczas tegorocznego „Narodowego Czytania” w Jednorożcu, Krzysztof Iwulski, wójt gminy Jednorożec wcielił się rolę Zbyszka, bohatera komediodramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”

 

To już dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. W tym roku Polacy czytają „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP, Andrzej Duda.

 

Do akcji Narodowego Czytania, w piątek 3 września przystąpiła Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu wraz z Zespołem Placówek Oświatowych w Jednorożcu. Dla mieszkańców czytali: Krzysztof Iwulski, wójt gminy Jednorożec, przedstawiciele władz gminy, członkowie Klubu Seniora, a także nauczyciele oraz uczniowie. W rolę pani Dulskiej wcieliła się Barbara Niezielska, która prowadzi zespół „Młode Kurpie”.

W rolę Zbyszka wcielił się wójt Jednorożca.

– Czytając wcielamy się w różne osoby, przenosimy się w czasie i przestrzeni, ćwiczymy umysł i wyobraźnię. Świetnie się bawiłem i miło mi było widzieć zrozumienie oraz uśmiech w oczach publiczności i pozostałych aktorów – komentuje Krzysztof Iwulski.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Prezydent, który pisze o piętnowaniu obłudy i zakłamania? On tak na poważnie, czy sobie jaja robi?