Nakręceni na historie

Nakręceni na historie” –
projekt realizowany w ramach Programu „Partnerstwo dla książki 2017”
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współpraca partnerska: Fundacja SCALAM – Prostujemy drogi życia.

Program zawiera 6 tematycznych bloków wydarzeń:

Blok I: Historie kryminalne:

 1. Spotkania z wybraną przez czytelników w trakcie sondy bibliotecznej autorką/autorem historii sensacyjno-kryminalnych. Uczestnicy: czytelnicy Biblioteki (60 osób)

Koordynatorka wydarzenia: Iwona Robakowska,

Miejsce: czytelnia MBP

 1. Wycieczka pn. „Historie Saszy Załuskiej”. Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy (50 osób)

Uczestnicy wycieczki pojadą do Hajnówki i Białowieży, aby poznać miejsca znane z powieści „Okularnik” Katarzyny Bondy. Trasę wycieczki ułożą sami dzięki interaktywnej grze: na profilu facebookowym Biblioteki zamieszczone zostaną pytania związane z miejscami ważnymi dla akcji powieści. Odpowiedzi utworzą trasę wyprawy.

Koordynatorka wydarzenia: Iwona Robakowska,

Miejsce: Przasnysz-Hajnówka-Białowieża-Przasnysz

 1. Warsztaty detektywistyczne dla dzieci – Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat (40 osób)

scenariusz zajęć oparty na szyfrowaniu i odszyfrowywaniu wiadomości z wykorzystaniem utworów z zakresu literatury dziecięcej.

Koordynatorka wydarzenia: Magdalena Obojska,

Miejsce: Filia dla dzieci i młodzieży

 

Blok II: Przasnyskie historie

 1. Przasnysz MOVIE – Uczestnicy: młodzież (15-18 lat): 6 osób (maj 2017)

zajęcia dla młodzieży, których rezultatem będzie film (z wykorzystaniem aplikacji iMovie i księgozbioru regionalnego znajdującego się w bibliotece) promujący Przasnysz i jego zabytki, ciekawe, nieoczywiste miejsca. Zajęcia obejmą: warsztaty z obsługi sprzętu i aplikacji iMovie, montażu; przygotowanie scenariusza i nagranie filmu.

Koordynatorzy wydarzenia: Magdalena Obojska i Piotr Grabowski

Miejsce: Filia nr 2 MBP, ulice miasta

 1. K.O.S.T.K.A. Sezon 2 – Uczestnicy: młodzież 13-18 lat: 15 osób (luty – wrzesień 2017)

Warsztaty teatralne, których rezultatem będzie sztuka w 3 aktach opowiadająca o historii św. Stanisława Kostki – patrona naszego miasta, patrona młodzieży, który urodził się w oddalonym od Przasnysza o 6 km Rostkowie. W roku 2016 młodzież w ramach projektu „Strefa podróży małych i dużych” przygotowała na Światowe Dni Młodzieży grę miejską „Podróże z K.O.S.T.K.Ą” . W roku 2017 (sezon 2.) chcemy kontynuować temat przygotowując – na podstawie komiksu K.O.S.T.K.A. Przemysława Wysogląda SJ – sztukę o św. Stanisławie. Komiks przenosi postać patrona młodzieży w czasy współczesne i taka też będzie idea sztuki. Premiera odbędzie się we wrześniu – podczas diecezjalnej pielgrzymki młodzieży do Rostkowa.

Koordynacja wydarzenia: Paulina Zembrzuska

Współpraca: Miejski Dom Kultury

Miejsce: biblioteka główna MBP, Miejski Dom Kultury

 1. Odjazdowe historie – Uczestnicy: wszystkie grupy wiekowe 60 osób (czerwiec 2017)

Rajd rowerowy dla czytelników i mieszkańców Przasnysza. Trasa rajdu będzie wiodła szlakiem przasnyskich bibliotek. Na trasie znajdą się także miejsca ważne dla historii regionu. Na zakończenie bibliotekarze przygotują gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników rajdu.

Koordynatorki wydarzenia: Iwona Robakowska, Beata Płoska, Magdalena Obojska, Paulina Zembrzuska

Współpraca: Biblioteka Pedagogiczna w Przasnyszu

Miejsce: plener

 1. „Historie w kadrze zatrzymane” – Uczestnicy: mieszkańcy miasta – wszystkie grupy wiekowe 50 osób (październik 2017)

Wystawa zdjęć przasnyszan opowiadająca o przasnyszanach, o których pamięć żyje zarówno w świadomości lokalnej społeczności, jak i w świadomości rodzinnej.

Koordynator wydarzenia: Piotr Dąbrowski

Miejsce: wypożyczalnia biblioteki głównej MBP

 1. „O tym jak wielka historia przeszła przez małe miasto” – Uczestnicy: mieszkańcy miasta – wszystkie grupy wiekowe 40 osób (październik 2017)

spotkanie z Izą Mrzygłód, przasnyszanką – badaczką, doktorantką w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracującą w Muzeum Historii Polski. Spotkanie dotyczyć będzie losów Przasnysza w okresie I wojny światowej. To tu rozegrała jedna z najważniejszych bitew frontu wschodniego. W dyskusji wykorzystamy publikacje zarówno z księgozbioru regionalnego (J.Chorzępa „Przasnysz luty 1915. Najciekawsza bitwa I wojny światowej”) jak i literatury naukowej („Nasza wojna” W.Borodziej, M.Górny)

Koordynatorka wydarzenia: Iwona Robakowska

Miejsce: Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Współpraca: Muzeum Historyczne w Przasnyszu

 1. Moja historia – warsztaty literackie dla seniorów i seniorek (luty-czerwiec 2017/ jedno spotkanie raz w miesiącu) Uczestnicy: grupa 5 osób

Rezultatem warsztatów będzie napisanie własnej biografii. Zajęcia będą też okazją do rozmów o zdrowym stylu życia, podejmowaniu działań samokształceniowych, profilaktycznych, aktywizujących, wzmocnią umiejętności komunikowania się i nawiązywania kontaktów społecznych. Warsztaty obejmą 5 spotkań. Prowadzenie: dr Joanna Grochala specjalista z zakresu geragogiki oraz Pani Anna Nowakowska – pisarka, felietonistka.

Koordynatorka wydarzenia: Iwona Robakowska,

Miejsce: czytelnia MBP

Blok III: Obrazkowe historie

Dla dzieci (6-12 lat):

W serii zajęć dla dzieci w sposób niestandardowy, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przypomnimy postaci z dawnych kultowych komiksów (Koziołek Matołek, Małpka Fiki-Miki, Tytus, Romek i Atomek)

 1. „Collage’owo komiksowo”: Warsztaty dla dzieci dotyczące książki obrazkowej czyli wstęp do tworzenia komiksów – uczestnicy: dzieci w wieku 10- 12 lat (20 osób) (maj 2017)

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z przykładami różnych rozwiązań ze świata książek komiksowych i obrazkowych. Rezultatem będzie przygotowanie prostego 4-stronnicowy komiksu metodą collage’u wzbogaconego o elementy rysunkowe i teksty.

Koordynatorka wydarzenia: Magdalena Obojska

Prowadzenie: Ola Cieślak – graficzka, ilustratorka, autorka tekstów

Miejsce: Filia nr 2 dla dzieci i młodzieży

 1. „Więc Koziołek mądra głowa…” – warsztaty dla dzieci w wieku 6 – 9 lat (20 osób) (maj 2017)

Zajęcia z wykorzystaniem programu Scratch Junior, który pozwala na tworzenie animacji i nieskomplikowanych gier. Uczestnicy ułożą z kolorowych bloczków prosty kod, który sprawi, że komiksowe postaci ożyją. Warsztat zorganizujemy w dwóch blokach: teoretyczny i praktyczny. Celem tych zajęć jest zrozumienie i doskonalenie umiejętności logicznego myślenia oraz języka programowania. Efektem naszej pracy będzie pokaz krótkich animacji stworzonych przez dzieci.

Prowadzenie: Piotr Grabowski, Magdalena Obojska

Koordynatorka wydarzenia: Magdalena Obojska

Miejsce: Filia nr 2 MBP

 

 1. Historie na szkle malowane: Przez szkło butelek… jak w „Lalce” – warsztaty malowania na szkle. (Uczestnicy: mieszkańcy miasta – wszystkie grupy wiekowe (20 osób) (marzec 2017)

Warsztaty będą okazją do opowiedzenia historii zamkniętych w jednym elemencie graficznym, a także do integracji osób z różnych grup społecznych i wiekowych

Prowadzenie: Stanisław Czachorowski: regionalista, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, współpracujący z MBP w Przasnyszu

Koordynatorka wydarzenia: Wanda Zagroba

Miejsce: Filia nr 1 MBP

 1. Historie medialne – Uczestnicy: wolontariusze Biblioteki, młodzież (15-18 lat), 5 osób (luty-październik 2017)

Utworzenie zespołu redakcyjnego, w skład którego wejdą wolontariusze pracujący w Bibliotece. Zadaniem zespołu będzie utworzenie konta na twitterze, instagramie, kanału bibliotecznego na YouTube, gdzie zamieszczane będą krótkie „flash-informacje” z wydarzeń bibliotecznych promujących Bibliotekę, czytelnictwo a także sam projekt.

Prowadzenie: Łukasz Chrostowski

Koordynator wydarzenia: Piotr Grabowski informatyk MBP.

Miejsce: biblioteka główna MBP

 

 1. Historie w książkach zamknięte – młodzież (13-18 lat) 10 osób (marzec-maj 2017)

Warsztaty fotograficzne: obsługa sprzętu fotograficznego i programów komputerowych do obróbki grafiki. Sesja fotograficzna, której główną bohaterką będzie książka. Rezultatem będzie wystawa fotografii wykonanych podczas sesji.

Prowadzenie: Małgorzata Głodkowska, fotograf

Koordynatorka wydarzenia: Magdalena Obojska

Miejsce: biblioteka główna MBP, plener

Blok IV: Opowiem Wam swoją historię – o niepełnosprawności, dla niepełnosprawnych

W serii warsztatów dla dzieci i młodzieży (8 – 15 lat) zajmiemy się problemem integracji, tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością:

 1. Warsztaty dla dzieci (8- 10 lat) (70 osób) (kwiecień – maj 2017)

Zajęcia nt. właściwych postaw wobec OzN z wykorzystaniem utworów literackich (np. „Brzydkie kaczątko”, „Tajemniczy ogród”). Dzieci będą miały okazję spotkać się z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim (Małgorzata Sobiesiak – dyrektor Biblioteki) – zadać pytania i dowiedzieć się czy „osoba niepełnosprawna może być szczęśliwa?”.

Koordynator wydarzenia: Małgorzata Sobiesiak

Miejsce: czytelnia MBP

 1. Warsztaty z savoir-vivre dla młodzieży (13-15 lat) (40 osób) (październik 2017)

Zajęcia o tym jak rozmawiać, żeby nie urazić? Jak pomóc, żeby nie skrzywdzić? Jak się nie bać niepełnosprawności/inności? – na te pytania odpowiemy podczas praktycznych warsztatów (elementy dramy, scenek sytuacyjnych), które poprowadzi instruktor aktywnej rehabilitacji

Koordynator wydarzenia: Małgorzata Sobiesiak

Miejsce: czytelnia MBP

 1. „Bajkowa biblioteka” – uczestnicy: uczniowie szkoły specjalnej (10 osób) (marzec – kwiecień 2017)

warsztat dla dzieci niepełnosprawnych z wykorzystaniem metody biblioterapii – czytanie bajek, zajęcia plastyczne, muzyczne, relaksacyjne. Zajęcia poprowadzi pracownik Biblioteki.

Koordynatorka wydarzenia: Wanda Zagroba

Miejsce: Filia nr 1 MBP ul. Orlika 27;

 1. Festyn integracyjny – dzieci (8-10 lat) 30 osób (czerwiec 2017)

w którym dzieci sprawne i niepełnosprawne będą wspólnie uczestniczyć w grach i zabawach i wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte we wcześniejszych zajęciach. Wolontariuszami wspierającymi będą chętni uczestnicy projektu (młodzież gimnazjalna)

Koordynatorka wydarzenia: Wanda Zagroba

Miejsce: plac zabaw przy Naszej Szkole

 1. „CzyTAK czytamy?” uczestnicy: osoby z niepełnosprawnością wzroku (5 osób) (wrzesień 2017)

Warsztaty: obsługa oprogramowania i sprzętu do edycji tekstu („Czytak”)

Koordynatorka wydarzenia: Beata Płoska

Miejsce: Filia nr 2 MBP

Blok V: Historie poetyckie

 1. koncert poezji śpiewanej. Uczestnicy: wszystkie grupy wiekowe (wrzesień 2017)

Koncert na dziedzińcu Muzeum Historycznego na zakończenie projektu „Nakręceni na historie” dla mieszkańców miasta.

Koordynator: Magdalena Obojska

Miejsce: dziedziniec przy Muzeum Historycznym w Przasnyszu

Współpraca: Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Blok VI: E-historie – uczestnicy: czytelnicy MBP – wszystkie grupy wiekowe (100 osób) (cały rok)

W 2017 roku udostępnimy naszym czytelnikom nową usługę: możliwość korzystania z e-booków. Z tej nowej formy książki korzysta coraz więcej osób – szczególnie młodych. Chcemy ta ofertą zainteresować także starsze pokolenie, dla których e-book na czytniku jest wygodnym sposobem korzystania z literatury (możliwość powiększania, podświetlania czcionki). Dla tych osób zorganizujemy stałe „pogotowie techniczne”: krok po kroku – obsługa e-czytników i korzystanie z e-booków.

Koordynator: Piotr Dąbrowski

Miejsce: MBP

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments