Nakazy opuszczenia lokalu dla męża stosującego przemoc wobec żony, żony wobec męża i brata grożącego innym domownikom

Dzielnicowi z Krasnosielca i Różana w ciągu ostatnich dwóch tygodni wydali cztery nakazy opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakazy zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec osób, których podejrzewa się o stosowanie przemocy.

 

Dzielnicowi z makowskiej komendy wyciągnęli konsekwencje wobec trzech mężczyzn i jednej kobiety podejrzanych o stosowanie przemocy wobec swoich bliskich.

– Pierwszą interwencja miała miejsce na ternie gminy Krasnosielc. Zgłoszenie dotyczyło stosowania przemocy fizycznej i psychicznej przez 27 – letniego mężczyznę wobec żony. Druga wydarzyła się na terenie gminy Różan. W tym przypadku osobą, która stosowała przemoc jest kobieta. 34 – latka stosowała przemoc wobec swoje męża – informuje podkom. Monika Winnik.

Trzeci przypadek dotyczył awantury między braćmi.

 

– Jak ustalili na miejscu policjanci to 64 – letni mężczyzna stosował przemoc i groził swojemu 70 – letniemu bratu. Podobna interwencja miała miejsce w ostatnich dniach na terenie gminy Sypniewo. W tym przypadku 59 – letni mężczyzna stosował przemoc i groził pozbawieniem życia swojemu bratu i innym domownikom – relacjonuje.

We wszystkich tych przypadkach dzielnicowi z Różna i Krasnosielca wykorzystali swoje uprawnienia i wydali wobec wszystkich osób nakazy natychmiastowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazy zbliżania się do nich na określoną odległość.

Policja przypomina: Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.

 

Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców  tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.

Osobie, która stosuje przemoc wobec osoby najbliższej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments