Najzdrowszy sposób gotowania – gotowanie na parze!

Jak przygotowywać potrawy, aby wydobyć z nich pełnię smaku i mieć pewność, że podczas obróbki termicznej nie stracą one swoich cennych wartości odżywczych? Okazuje się, że najlepszym sposobem jest gotowanie na parze, które cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością. Dzięki niemu wydobędziesz z dania pełnię smaku – bez choćby odrobiny tłuszczu czy wody.

 

Gotowanie na parze, czyli ogrom zalet 

Gotowanie na parze jest polecane przez dietetyków, ponieważ umożliwia zdrowsze odżywianie się i sprzyja walce ze zbędnymi kilogramami. Wynika to z faktu, że produkty spożywcze w trakcie obróbki termicznej nie mają kontaktu z tłuszczem – można opcjonalnie skropić je odrobiną zdrowej oliwy z oliwek. To jednak nie wszystko, co sprawia, że metoda ta uważana jest za najzdrowszą. Potrawy nie mają również kontaktu z wodą, która w tradycyjnym procesie gotowania wypłukuje wiele cennych minerałów oraz witamin (zwłaszcza witaminę C). Dzięki temu masz pewność, że przygotowywane na parze dania będą pełnowartościowe.  

Co więcej, para wydobywa zawarty w warzywach sód, co oznacza, że nie trzeba ich solić – to także pozwoli Ci na zdrowsze odżywianie się. Ze względu na niższą temperaturę takiego gotowania nie musisz również obawiać się, że w jego trakcie będzie dochodzić do wydobywania się szkodliwych związków, w tym tych rakotwórczych. A co z walorami smakowymi? Brak utraty wartościowych soli mineralnych powoduje, że produkty (zwłaszcza warzywa i mięso) smakują o wiele lepiej niż podczas tradycyjnego pieczenia lub gotowania. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje dania: 

  • zachowają swoje walory smakowe i zapachowe; 
  • będą posiadały naturalny, piękny kolor; 
  • zachowają swój naturalny kształt; 
  • pozostaną soczyste i sprężyste. 

Warto na koniec dodać, że gotowanie na parze nie wymaga od Ciebie mieszania czy obracania potraw, a do tego nie ma ryzyka, że któryś z produktów przywrze do dna garnka. Dzięki temu zyskujesz dodatkowy komfort w kuchni. 

 

Jak gotować na parze? 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy gotowanie na parze rzeczywiście jest dla Ciebie, sięgnij po specjalny garnek z wkładką. Na jego dnie powinna znajdować się gorąca woda, która będzie generowała parę, zaś na górze nakładka przypominająca nieco sitko. Dzięki jej regulowanej średnicy zyskasz możliwość skorzystania z naczyń o różnych średnicach. 

Jeżeli natomiast cenisz sobie komfort w kuchni, możesz zainwestować w nowoczesny sprzęt dedykowany tej metodzie obróbki termicznej. W ofercie Electrolux znajdziesz np. piekarniki parowe, które pozwolą Ci na przygotowanie soczystych mięs, smacznych ryb oraz doskonałych wypieków. Różne poziomy wilgotności dają możliwość uzyskania odmiennych efektów, a termosonda pozwoli na monitorowanie temperatury dania i tym samym przyrządzenie idealnie wypieczonych potraw. Funkcja szybkiego nagrzewania zapewni Ci natomiast skrócenie czasu gotowania nawet o 40%! 

Postaw na najzdrowszą metodę gotowania i sprawdź Electrolux piekarnik parowy: przepisy na najlepsze dania będą od teraz na wyciągnięcie ręki, a Ty z pewnością zachwycisz swoich bliskich nową jakością przygotowywanych dań! 

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments