Najbardziej szanowane zawody w Polsce. Posłowie, youtuberzy i działacze partyjni szorują po dnie

Strażak i ratownik medyczny – to dwa najbardziej szanowane przez Polaków zawody. Politycy i youtuberzy, znaleźli się na szarym końcu rankingu. Słabo radzą sobie policjanci oraz księża.

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2021 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie 1046 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48, podczas którego zbadano jakie zawody Polacy najbardziej poważają.

Jak wynika z analizy, najlepiej ocenianym zawodem w Polsce jest strażak (83,1 proc. wskazań), a tuż za nim ratownik medyczny (81,1 proc.). „Zdecydowana większość z nas darzy wysokim poważaniem lekarzy (70 proc.)” – czytamy.

Wysoko w rankingu plasują się także profesorowie uniwersyteccy, robotnicy wykwalifikowani, szewcy, górnicy, inżynierowie w fabrykach oraz rolnicy indywidualni. Powyżej środka stawki znaleźli się także nauczyciele, na których wskazało 53,6% respondentów.

Słabo pod względem poważania radzą sobie policjanci (36,5%), dziennikarze (33,08%) oraz urzędnicy (30,2%). Jeszcze gorzej wypada szacunek dla księży (24,3%), ministrów (22,5%), radych gminnych (22,1%) i posłów na sejm (18%).

 

Autorzy badania wskazują, że na drugim końcu rankingu znajduje się działacz partyjny (15,4 %, youtuber (15,6%) oraz influencer (17,1 %.). „Nieco lepiej, ale dalej nisko oceniamy radnych gminy i ministrów oraz księży” – zauważają badacze.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

A gdzie Marek ?? Sapiący jak pedofil w Smyku

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Nie mierz innych swoją miarą, pajacu.

Biden
Biden
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Marek jest największą mendą na tym świecie

Jolalna_analna
Jolalna_analna
2 lat temu

a gdzie Burmistrz??

maxx
maxx
2 lat temu

Youtuberzy są różni. Niektórzy mają bardzo wartościowy kontent.

Wiedzon
Wiedzon
2 lat temu

Bardzo uczciwy ranking. strażak który siedzi przy telefonie 6 dni w miesiącu, i po 25 latach dostaje 4 tyś emerytury . Obecnie ratownik np. z Warszawy 23 tyś na miesiąc no i oczywiście lekarze 50 -70 tyś miesięcznie . Wielu z nas zapewnie chciało by być tak szanowanymi uposażeniami.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu
Reply to  Wiedzon

ratownik medyczny w Warszawie zarabia przeciętnie 23 000 zł miesięcznie? Człowieku, o czym Ty mówisz? Mediana zarobków wynosi 4 200 zł brutto. Jeśli chodzi o lekarzy, sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Pensja zależy od: wielkości miasta i wielkości szpitala, w którym się pracuje, prestiżu danego szpitala, doświadczenia, od stażu pracy, ukończonej specjalizacji, czy się dyżuruje, czy robi się dodatkowe kursy i szkolenia, czy jest się lekarzem, doktorem, doktorem habilitowanym czy też profesorem i wielu innych czynników. Lekarz po 6 latach studiów na kierunku lekarskim, żeby otrzymać tytuł zawodowy lekarza musi obowiązkowo odbyć jeszcze roczny staż podyplomowy. Zarobki w trakcie stażu wynoszą… Czytaj więcej »