Nadleśnictwo Przasnysz udostępni 1500 ha najpiękniejszych terenów na leśny survival

Nadleśnictwo Przasnysz wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzie, którzy chcą przenocować w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury, mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów Ustawy o lasach. Bez zgłoszenia obozować w lesie mogą grupy liczące do 9 osób.

 

Wyznaczony obszar jest bardzo urozmaicony pod względem rzeźby terenu oraz składu gatunkowego drzewostanów. W wyznaczonym terenie znajduje się ścieżka rowerowa (trasa niebieska i zielona), na której możemy podziwiać wiele walorów kulturowych, godne uwagi są: pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”, miejsce posadzenia 18 dębów dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni Katyńskiej, kapliczki, świerk istebniański – wyjątkowe drzewko, które zostało wyhodowane z nasion poświęconych przez Benedykta XVI w 2006 r. oraz najwyższe wzniesienie północnego Mazowsza – Góra Dębowa (236 m n.p.m.).

 

Wydzielony obszar znajduje się w północnej części Nadleśnictwa, obejmuje oddziały leśne z 3 leśnictw. Na terenie Leśnictwa Jarzynny Kierz oddziały nr: 2, 6, 7, 16-19, 26 -29, 37-40, 52-54, 70-72, 89, na terenie Leśnictwa Lipowiec oddziały nr: 20, 21, 30-33, 41-47, 55-63, 73-81, 90-96 oraz na terenie Leśnictwa Duczymin oddziały nr: 101-103.

Obszar ograniczony jest drogą prowadzącą z miejscowości Stara Wieś do Janowa i drogą prowadzącą z miejscowości Nowe Brzozowo do Szemplino Czarne oraz drogą pożarową nr 3. Bliskość dróg sprawia, że dojazd na miejsce biwakowania jest ułatwiony.

Jeśli nocleg obejmuje więcej niż 2 noce lub obozować zamierza więcej niż 9 osób trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza. Jeśli wybieramy się na pojedynczy lub podwójny nocleg w niewielkiej grupie znajomych, nie trzeba niczego zgłaszać, ponieważ Nadleśnictwo Przasnysz postanowiło kierować się zaufaniem do ludzi.

– Wyciągamy rękę naprzeciw turystom i zachęcamy do wypoczynku na łonie przyrody. Ważne, aby robić to w wyznaczonych  miejscach. Na naszej stronie internetowej jest dedykowana zakładka „Turystyka”, gdzie w informacjach o programie „Zanocuj w Lesie’’ znajdziemy również linki do map, na których można wyszukać miejsca biwakowania na ternie całej Polski. Przed wyjściem w teren warto zapoznać się z mapą przeciwpożarowych ograniczeń wstępu do lasów, z informacją o prowadzonych pracach gospodarczych, a w okresie jesiennym i zimowym również z terminami polowań zbiorowych. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne na naszej stronie – zachęca zastępca nadleśniczego Danuta Szydlik.

 

Wszystkich potrzebnych informacji udzieli także koordynator programu w nadleśnictwie Ewa Bartoszewska: (29) 752 30 22 wew. 32 lub 662 025 606.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments