Nadleśnictwo Przasnysz przestrzega przed kleszczami. Jak się ustrzec?

Kleszcze, w okresie wiosenno-letnim, w zasadzie aż do jesieni, a nawet podczas ciepłych zim, to jedno z niebezpieczeństw jakie czyha na nas w przestrzeni otwartej. Mówi się o nich dużo, ostrzega o konsekwencjach i skutkach bagatelizowania ukąszenia. Ale czy wiemy wystarczająco dużo, by móc uchronić się przed konsekwencjami? Na to i inne pytania odpowiadają leśnicy z przasnyskiego nadleśnictwa.

 

Zacznijmy od początku. Co to jest kleszcz? Kleszcz to pajęczak, który należy do podgromady roztoczy. Tak, jak inne pajęczaki ma osiem odnóży. Jest stworzeniem wysoko wyspecjalizowanym, posiada ciało i wyjątkowo dobrze adaptuje się do swojego otoczenia. Aby przeżyć żywi się krwią. Potrzebuje jej znacznie więcej niż komar.

 

Kleszcz może pozostać wbity w skórę nawet 15 dni

W skrajnych przypadkach pozostaje przytwierdzony do swojego żywiciela nawet do 15 dni. Umożliwia mu to wysoko rozwinięty aparat gębowy, którym wcina się w skórę, a następnie za pomocą ryjka tworzy otwór w tkance. Ryjek kleszcza posiada długi rząd ułożonych symetrycznie niewielkich kolców, dzięki którym jest mocno przytwierdzony do ofiary. Zastanawiać może fakt, że podczas wkłuwania się kleszcza w skórę w ogóle tego nie czuć. Czy to możliwe? Oczywiście!. Aby ukłucie kleszcza nie było wykryte, jego ślina zawiera miejscowy środek znieczulający. Dlatego w trakcie jego wkłuwania się, nic nie czujemy.

Kleszcze polują na swoje ofiary za pomocą węchu. Narząd ten wychwytuje zmiany wilgotności, ciepła, składniki potu a także stężenie dwutlenku węgla oraz drgania. Czeka na swoją ofiarę w zaroślach i przyczepia się do niej, gdy ta przechodzi koło niego.

 

Kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć!

Gdy znajdziemy wkłutego kleszcza, jak najszybciej go usuńmy. Należy to zrobić powoli, ale zdecydowanym ruchem. Najlepiej użyć do tego pęsety. Należy złapać kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć do góry, aby cały wyszedł. Błędem jest smarowanie smalcem, masłem, olejem lub innymi specyfikami oraz przypalanie i szarpanie kleszcza. Grozi to wydostaniem się jego substancji ustrojowych do naszego organizmu. Po wykonanym zabiegu należy dokładnie umyć ręce oraz zdezynfekować rankę. Miejsce wkłucia należy obserwować przez ok. 30 dni. Gdy zauważymy koliste zaczerwienienie, koniecznie zgłośmy się do lekarza.

 

Choroby odkleszczowe są niezwykle groźne

Kleszcze przenoszą wiele chorób, w tym boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjozę. Najczęściej roznoszoną chorobą przez kleszcze jest borelioza. Czym ona jest i jak ją zidentyfikować? Początkowo zakażenie boreliozą przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy mogą pojawić się w ciągu 1-6 tygodni od ugryzienia. W 40-50 proc. przypadków na skórze pojawia się niebolesny, wędrujący, pierścieniowaty rumień – czerwony lub czerwonawy, okrągły lub owalny, powiększający się, a potem zanikający. Typowy rumień ma ponad 5 cm średnicy, choć początkowo nie przekracza 1-1,5 cm.  Niepokoić powinny też objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi. Z każdym podejrzeniem należy zwrócić się do lekarza!

 

Kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do śmierci

Kleszczowe zapalenie mózgu najczęściej ma dwufazowy przebieg, a choroba sama w sobie jest bardzo niebezpieczna. Może prowadzić nawet do śmierci. Jest to groźna choroba wirusowa, na którą nie ma leku. Jedynym sposobem zabezpieczenia jest szczepienie.

 

Jak się chronić?

W jaki sposób zabezpieczyć się przed atakiem tych pajęczaków?

  1. Wybierając się do lasu załóż odzież z długimi rękawami, długimi nogawkami oraz kryte obuwie.
  2. Użyj środków odstraszających kleszcze.
  3. Po powrocie z wyprawy dokładnie obejrzyj ubranie i skórę. Kleszcz może przeżyć bez żywiciela nawet ok. 900 dni.
  4. Unikaj leżenia bezpośrednio na trawie i pod krzewami.

 

Print
Kleszcz
Print
Print

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments