Nadleśnictwo Przasnysz na razie bez zakazu wstępu do lasu. Co z zakazem przemieszczania się?

Kilka dni temu informowaliśmy, że na skutek zagrożenia epidemicznego część nadleśnictw zakazała mieszkańcom wstępu na teren Lasów Państwowych. Od tego czasu liczba lasów objętych zakazem wzrosła. Dowiedzieliśmy się, że Nadleśnictwo Przasnysz na razie nie planuje wprowadzić ograniczeń, ale dziś rząd ogłosił wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się w czasie epidemii. Czy będziemy mogli udać się spacer do lasu?

 

Ze względu na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa do końca marca zamknięte zostały dla turystów leśne trakty na teren nadleśnictw w Małopolsce, gdzie zakazem objęta jest obecnie mniej więcej połowa terytorium województwa. Później do małopolskich lasów dołączyły niektóre nadleśnictwa z innych województw — m.in. z podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Na Mazowszu na razie zakazy nie obowiązują, ale może to ulec zmianie, ponieważ z dnia na dzień liczba lasów z zakazem wstępu rośnie.

Aktualnie (jest to stan 24.03.2020 r.) okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 21 z 430 nadleśnictw. 21 marca zakaz obowiązywał w 17 nadleśnictwach. O ich ówczesnej liczbie oraz kontrowersjach związanych z brakiem dostępu do lasu informowaliśmy tu:

Zakaz wstępu do lasu z powodu koronawirusa?

Jeśli chodzi o Nadleśnictwo Przasnysz, obecnie nie planuje się wprowadzać zakazu na jego terenie, ale niestosowanie się do zasad może skutkować okresowym zamknięciem obiektów turystycznych.

– Ruch turystyczny na terenie lasów będących w zarządzie Nadleśnictwa Przasnysz nie jest wzmożony, zatem prawdopodobieństwo zakażenia jest niewielkie. W celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 Nadleśnictwo Przasnysz zaleca dostosowanie się do wytycznych i zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niestosowanie się do obowiązujących zasad skutkować może okresowym zamknięciem lub zakazem wstępu na obiekty turystyczne i rekreacyjne tj. miejsca postoju, wiaty, punkty widokowe itp. – informuje przasnyski nadleśniczy Stanisław Czarzasty.

Co nam po braku zakazu wstępu do lasu, skoro ogłoszono dziś wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się? Jak czytamy na stronie rządu, nowe wytyczne odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zaleca się jednak, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

 

M.Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments