Nadciąga śnieg, silny mróz i wiatr. Służby apelują o ostrożność.

W całej Polsce zaczynają obowiązywać ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa niż ta, którą wskazują termometry. Występują też zawieje i zamiecie śnieżne. W najbliższych dniach temperatura może spaść nawet do 20 stopni poniżej zera.

 

Według meteorologów intensywne opady śniegu będą się stopniowo przemieszczać z południa na północ kraju. Lokalnie spadnie do 15 cm śniegu. Zbierający się śnieg jest obciążeniem dla konstrukcji budynków, dlatego pamiętajmy o obowiązku odśnieżania dachów.

 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Zima to czas, kiedy wiele osób dogrzewa swoje domy i mieszkania. Tym samym, rośnie zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym „czadem”. Rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie czujki czadu i dymu. O jej prawidłową instalację powinny zadbać szczególnie osoby, które w swoich domach użytkują: piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe.  Jeśli chcemy korzystać z urządzeń grzewczych, zadbajmy o sprawność przewodów kominowych. Systematycznie zlecajmy ich przegląd.

Tylko od początku tego sezonu grzewczego (1 października 2020 r.) strażacy wyjeżdżali do 1903 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Aż 831 osób potrzebowało pomocy medycznej, a 34 zmarły.

 

Nie bądźmy obojętni

Silne opady śniegu i niska temperatura łatwo powodują wychłodzenie organizmu. Tylko od 1 stycznia br. z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 28 osób. Szczególną uwagę zwracajmy na osoby starsze i bezdomne, które są na to wyjątkowo narażone. W czasie zimy policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy kogoś, kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy uratować mu życie.

 


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
2 lat temu

No nie wiem ,na Fb jest prognoza pogody na 16 dni ,mrozów silnych nie będzie.

Iga
Iga
2 lat temu
Reply to  xcx

Tez mi się tak wydaje. Ale dzis dostałam ostrzeżenie przed mrozami mimo, że ma być ocieplenie 🤷‍♀️

maxx
maxx
2 lat temu
Reply to  xcx

https: //www. accuweather. com/pl/pl/przasnysz/264851/february-weather/264851?year=2021
Hmm z tym, że nie napewno :).