Nadciąga konserwacja stawu w Czernicach Borowych. Czy spuszczą wodę?

Staw gminny w Czernicach Borowych kilka lat temu został poddany rewitalizacji, aby jeszcze lepiej służyć lokalnej społeczności. Teren wokół został zagospodarowany, powstał chodnik i ławeczki, a w pobliżu pojawiła się altana. Teraz staw czekają kolejne prace, które mają rozpocząć się latem tego roku. Czy zagrożą mieszkającym w stawie rybom?

 

Staw w Czernicach Borowych jest stawem podworskim. Został poddany konserwacji kilka lat wcześniej. Teren wokół został zagospodarowany, a staw zarybiony. Można tu złowić naprawdę dorodne okazy, a otoczenie stawu pełni funkcję miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców. Pomimo wykonanej konserwacji zbiornika problemem okazały się skarpy. Po dużej ulewie w 2019 r. obsunęły się burty stawu, co wymusza kolejne prace.

 

– Wykonany dotychczas projekt nie przewidywał umocnienia burt. Wysoki poziom wód, ryby i bobry w ostatnim czasie spowodowały ich osłabienie i podmywanie. Prace polegać będą przede wszystkim na umocnieniu skarp i faszyny, zabezpieczeniu przed bobrami.  Prace zostaną wykonane przy najmniejszym poziomie wody, tj. w miesiącach letnich (sierpień) – wyjaśnił wójt Wojciech Brzeziński.

Zapytaliśmy, czy prace będą wymagały spuszczenia wody, co spowoduje, że staw trzeba będzie ponownie zarybić?

– Jeżeli  na czas robót będzie potrzeba dodatkowo obniżyć lustro wody, to zostanie ona przepompowana do pobliskiego stawu lub rowu, po wykonaniu prac ewentualnie uzupełniona. Ryby pozostaną w stawie – uspokoił wójt.

 

 

M. Jabłońska

fot. A. Kołakowska/ Gmina Czernice Borowe – Oczyma Jej Mieszkańców

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
2 lat temu

Ładny staw i ładne zdjęcia!