Nadchodzi remont sali gimnastycznej w LO KEN. Powiat złożył wniosek o dofinansowanie

Zużyta podłoga, doraźnie łatany dach. Oto stan, w jakim znajduje się sala gimnastyczna we flagowym okręcie przasnyskiej edukacji — Liceum Ogólnokształcącym im. KEN. Po 20 latach intensywnego użytkowania, sala gimnastyczna wymaga modernizacji, a jej stan spędza sen z powiek dyrektorowi placówki Radosławowi Waleszczakowi. Jest szansa, że nadzieje na remont ziszczą się w 2023 r.

 

Remont sali gimnastycznej w LO im. KEN w Przasnyszu zapowiadany jest od dłuższego czasu. Choć powiat przasnyski rezerwował na ten cel środki w budżecie, nie powiodła się próba uzyskania dofinansowania z Ministerstwa Sportu, a inwestycja „spadła” z harmonogramu prac w 2021 r. W tej chwili rozstrzyga się bój o zdobycie środków na remont sali w 2022 r., z możliwością zakończenia inwestycji do 31 sierpnia 2023 r. Powiat ubiega się o dofinansowanie z programu Polski Ład, dotyczący infrastruktury sportowej dla obszarów popegeerowskich.

– Mocno kibicuję staraniom powiatu, zwłaszcza że zbliża się 100-lecie szkoły. Aspekt wymiany podłogi w sali gimnastycznej od kilku lat znajduje się w uwagach przekazywanych dyrekcji przez młodzież — powiedział naszej redakcji dyrektor LO im KEN Radosław Waleszczak. Według sugestii dyrektora, nowa nawierzchnia powinna mieć parametry zbliżone do syntetycznej podłogi w hali sportowej ZSP w Chorzelach oraz w przasnyskiej szkole nr 3.

 

Nawiasem mówiąc, kadencja dyrektora LO im KEN dobiega końca, a powiat przasnyski rozpisał konkurs na to stanowisko. Podczas rozmowy z dyrektorem Waleszczakiem (zarządzającym szkołą nieprzerwanie od 2012 r.) otrzymaliśmy zapewnienie, że będzie ubiegał się o objęcie stanowiska po raz kolejny. Mamy nadzieję, że wynik konkursu pozwoli mu dzierżyć stery placówki przez kolejne 5 lat.

 

Starostwo posiada wszystkie zgody, brakuje jedynie pieniędzy

Powiat posiada dokumentację projektowo-kosztorysową oraz wszelkie niezbędne uzgodnienia i zgłoszenia, umożliwiające wykonanie remontu sali. Zakres prac obejmuje wymianę posadzki treningowej, ponieważ istniejąca podłoga sportowa o nawierzchni drewnianej jest mocno wyeksploatowana i częściowo uszkodzona. Przewidziano także wymianę paneli ściennych na nowe oraz wymianę wszystkich mechanizmów ręcznych, umożliwiających otwieranie okien z poziomu podłogi. Inwestycja obejmuje także wykonanie drewnianych obudów grzejników oraz wyposażenie sali w niezbędny sprzęt sportowy: bramkę do piłki ręcznej, wielofunkcyjne słupki do siatkówki i tenisa, a także nowoczesne oświetlenie LED.

Istotną częścią zadania będzie także kompleksowa naprawa dachu, konieczna w związku z występującymi przeciekami, a także wymiana rynien dachowych wraz obróbka blacharską.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku: „Powiat Przasnyski był i jest nadal w dużym stopniu rezerwuarem mazowieckiego rolnictwa (zagłębie mleczne). W 5 na 7 gmin funkcjonowały PGR-y, zlikwidowane po przemianach ustrojowych 1989 r. Niestety mieszkańcy tych miejscowości pozbawieni zostali systemowego i celowanego wsparcia ze strony władz państwowych. Jednym z istotnych wyzwań stało się wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów popegeerowskich. LO im. KEN w Przasnyszu jest szkołą, do której uczęszczała i nadal uczęszcza młodzież z miejscowości, w których funkcjonowały zlikwidowane PGR-y (jest to łącznie kilkanaście miejscowości). Remont szkolnej sali gimnastycznej jest niezbędny do prawidłowego przebiegu edukacji, w tym również z zakresu kultury fizycznej. Zły stan techniczny sali praktycznie to wyklucza, uniemożliwiając prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych. Inwestycja polepszy ofertę edukacyjną szkoły oraz przywróci możliwość prowadzenia aktywności fizycznej w nowoczesnym obiekcie sportowym. Wyremontowana sala gimnastyczna przyczyni się do zwalczania skutków Covid-19 przez podniesienie kondycji fizycznej i psychicznej młodzieży, która uległa pogorszeniu w wyniku długotrwałego przebywania w domu i nauki zdalnej”.

Powiat oświadcza, że rozpoczęcie postępowania zakupowego nastąpi w terminie do 6 miesięcy od daty udostępnienia wstępnej promesy na środki z Polskiego Ładu, a okres realizacji inwestycji nie przekroczy 12 miesięcy.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 31 sierpnia 2023 r.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
8 miesięcy temu

W ramach sprostowania nie pamiętam bym w 2002 roku miał zajęcia z W-F’u na tej sali… Więc 20 lat ona nie ma

MIKI
MIKI
8 miesięcy temu
Reply to  Marian

pisowska propaganda

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Marian

A już się rozpada. Nie ma to jak profesjonalny nadzór inwestorski. Tak się szanuje publiczne pieniądze.

dupabiskupa
dupabiskupa
8 miesięcy temu

podloga najwazniejsza bo ta sliska tego typu

Przasnyszanin
Przasnyszanin
8 miesięcy temu

Mam 35 lat i za mojej kadencji szkolnej tą salę otwierano. To jest skandal żeby była w tak złym stanie tylko po niecałych 20 latach. Owszem ubrudzony tynk czy ściany ok. Ale dach cieknący? Rynny do wymiany?

Vic
Vic
8 miesięcy temu

Skoro są tak złe warunki w tej sali pofatygujcie się do szkoły muzycznej. Zagracone sale, ktorych jest z mało, brudne korytarze, smierdzące toalety na spółkę z ZSP. Tą szkołą jakoś powiat się nie martwi.

Jac
Jac
8 miesięcy temu
Reply to  Vic

Zenuś, it’s you?