Nadchodzą podwyżki za śmieci w gminie Krasne. Będzie drogo, jak nigdy dotąd.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Krasne radni podnieśli stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Od początku wakacji mieszkańcy będą trzymać się za kieszenie i będą musieli lepiej przyłożyć się do segregacji, bo wysokość stawek karnych przyprawia o zawrót głowy.

 

Ostatnie zmiany w gminnym systemie gospodarowania odpadami zaszły stosunkowo niedawno, ponieważ stało się to 1 kwietnia 2020 r. kiedy w życie weszły uchwały Rady Gminy Krasne, wprowadzające obowiązek segregacji śmieci. Stawka za odpady segregowane wówczas się nie zmieniła i wynosiła 17 złotych za osobę, ale ustalono wynikającą z ustawy opłatę podwyższoną za brak segregacji lub segregację niewłaściwą. Ustalono wówczas, że opłata wyniesie: w 2020 roku – dwukrotność opłaty podstawowej, a zatem 34 zł/miesiąc od osoby, od 2021 roku – trzykrotność opłaty podstawowej, a zatem 51 zł/miesiąc od osoby.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Krasnem – 15 czerwca – ustalono, że nie zmieni się jedynie sposób naliczania opłat. Nadal stawka będzie mnożona przez liczbę mieszkańców danej posesji. Poza tym zmieni się wszystko, a przede wszystkim stawki. Będzie drożej, i to dużo drożej.

Stawka za odpady wyniesie 30 zł od osoby miesięcznie, co powoduje również wzrost stawki podwyższonej, nakładanej na mieszkańców niesegregujących śmieci lub segregujących je niewłaściwie.

W takim przypadku stawka za osobę wyniesie trzykrotność stawki opłaty podstawowej, czyli 90 zł. Oznacza to, że – jeśli obowiązku segregacji nie dopełni 4-osobowa rodzina – poniesie z tego tytułu znaczny koszt, wynoszący aż 360 złotych miesięcznie. Gdyby stale nie prowadzili segregacji, będzie ich to kosztowało aż 4320 złotych rocznie.

Na szczęście uchwalono, że do 31 grudnia 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, kiedy to opłata podwyższona będzie stanowiła dwukrotność stawki, czyli 60 zł.

Przewidziano także zniżki dla osób, które posiadają przydomowy kompostownik. Dla nich opłata miesięczna będzie niższa o 2 zł i wyniesie 28 zł od osoby, zamieszkującej daną nieruchomość.

Wójt gminy Krasne Michał Szczepański wyjaśnił, że podwyżka jest spowodowana rozstrzygnięciem przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wzrost cen odbioru wynika m.in. ze zmian regulaminu, obowiązku dwukrotnego odbierania odpadów w miesiącu, podwyżki najniższej krajowej pensji oraz wzrostu opłat w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Dodał także, że podwyżki wynikają z polityki krajowej i unijnej, co jest finansowo niekorzystne dla mieszkańców, jednak dotyczy wszystkich samorządów i gminy nie mają na nie wpływu.

– Dopóki rządzący nie wprowadzą odpowiednich rozwiązań prawnych, dopóty my i nasi mieszkańcy będziemy ponosili tego konsekwencje. Cena za odpady segregowane jest znacznie wyższa niż za odpady niesegregowane. Coś takiego w logicznie funkcjonującym państwie nie mieści się w głowie. Każdy myślący obywatel po włożeniu pracy w segregację, myśli, że będzie płacił taniej. W naszym kraju tak to nie działa, a Rada Gminy Krasne i wielu samorządowców z terenu Rzeczpospolitej Polskiej nie ma na to wpływu, bo musimy przestrzegać uregulowań prawnych. Przyjęcie regulaminu w innej formie niż przyjętej przez rząd nie może mieć miejsca. To powoduje wzrost liczby przejazdów  i wzrost cen — podkreślił wójt.

Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, dwóch było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca 2020 r.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Fajnie, że zostały wyjaśnione przyczyny podwyżki cen śmieci.

A teraz zagadka.

Kto odpowiedział w poniższy sposób emerytowi, który skarżył się, że dostał 900 zł trzynastki, a za śmieci płaci ponad 1000 zł rocznie.

Cytat: „Wie pan, problem polega na tym, że trzynastkę pan dostał ode mnie i od rządu, a cena śmieci to jest samorząd”.

Romek
Romek
3 lat temu

-Czy to był człowiek bez krzesełka?
-Brawo Jasiu wygrał pan rejs kajakiem wokół wyspy parkowej.