Na terenie województwa mazowieckiego wykryto przypadki wścieklizny

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 6 przypadków wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego.

 

– Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.  Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów – jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów  – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

 

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

 

ren


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments