Na terenie kraju przedłużono obowiązywanie stopni alarmowych CRP

Do 31 maja 2023 roku do godz. 23.59 w całej Polsce będzie obowiązywał trzeci stopień CRP. Dotyczy on zagrożenia atakami terrorystycznymi w cyberprzestrzeni. Przedłużono również drugi stopień Bravo.

 

Premier Mateusz Morawiecki  po raz kolejny podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2023 roku do godz. 23.59 przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku.

Ostrzeżenie CHARLIE – CRP dotyczy zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, które może potwierdzić prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

 

W związku z przedłużeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP do zadań organów państwowych należą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa, a także przegląd wszelkich zasobów, które można wykorzystać w przypadku faktycznego ataku. Organa państwowe mają obowiązek przygotować plany, które umożliwią zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego oraz bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Warto zapamiętać, że wszelkie niepokojące nas sytuacje powinny zostać zgłoszone na policję lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments