Na terenie kraju ponownie przedłużono trzeci stopień alarmowy CRP

Do 31 sierpnia 2022 roku do godz. 23.59 w całej Polsce będzie obowiązywał trzeci stopień CRP. Dotyczy on zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego Bravo na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju do 31 sierpnia 2022 roku do godz. 23.59.

Stopień alarmowy CHARLIE–CRP dotyczy zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, które może potwierdzić prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

 

W związku z przedłużeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP do zadań organów państwowych należą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa, a także przegląd wszelkich zasobów, które można wykorzystać w przypadku faktycznego ataku. Organy państwowe mają obowiązek przygotować plany, które umożliwią zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego oraz bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Warto zapamiętać, że wszelkie niepokojące nas sytuacje powinny zostać zgłoszone na policję lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments