Na polskich drogach pojawi się nowy kolor tablic rejestracyjnych

Jak informuje Stacja Kontroli Pojazdów Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu, Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje rozporządzenie dotyczące wydawania tablic rejestracyjnych pojazdom wykorzystywanym w zawodach sportowych.

 

Rozporządzenie będzie obowiązywało od 1 czerwca 2024 roku jako przepis wykonawczy do zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym z 28 sierpnia 2023 r. w zakresie dopuszczenia pojazdów rajdowych do poruszania się po drogach publicznych pomiędzy odcinkami specjalnymi rajdu. Rzeczone zapisy ustawy pojawiły się w Dz. U. pod pozycja 1720 i wprowadził nowe pojęcie – „samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych”.

– Pojazdy mają być zwolnione z typowych badań technicznych i odróżniać się od innych pojazdów kolorem tła tablic rejestracyjnych. Jednakże nie oznacza to, że właściciele pojazdów rajdowych nie będą musieli odwiedzać Stacji Kontroli Pojazdów – informuje stacja ZSP.

– Ustawodawca uzależnił dopuszczenie czasowe pojazdu do ruchu od przeprowadzanych przez diagnostę „badań co do zgodności z warunkami technicznymi”. Pozwolenie ważne przez 12 miesięcy będzie wydawane przez właściwego miejscowo starostę wraz z kompletem zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – przekazuje.

Kolor tablic nie został jeszcze ostatecznie ustalony, lecz będzie to najprawdopodobniej kolor pomarańczowy. Zatem na drogach będzie jeszcze bardziej kolorowo. Do tej pory na drogach można było zobaczyć następujące kolory tablic:

  • Białe – na pojazdach aktualnie rejestrowanych
  • Czarne- na autach zarejestrowanych przed majem 2000 r.
  • Zielone – na pojazdach elektrycznych
  • Żółte – na pojazdach zabytkowych.
  • Niebieskie – na autach dyplomatycznych.

– „Rajdówki” nie będą mogły legalnie uczestniczyć w codziennym ruchu drogowym. Dopuszczenie do ruchu będzie działać tylko w czasie trwania zawodów sportowych i to tylko na trasach zgłoszonych wcześniej przez organizatora. Zatem będą mogły poruszać się między odcinkami specjalnymi, ale do Stacji Kontroli Pojazdów, czy też na zawody sportowe będą musiały być dostarczone na lawecie – czytamy.

Dlatego kolor pomarańczowy tablic będzie bardzo rzadko spotykany na polskich drogach.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ino
Ino
4 miesięcy temu

Z moich doświadczeń raczej wynika, że bandyci w „samochodach rajdowych” najczęściej z tablic rejestracyjnych rezygnują całkowicie i je zdejmują 😉

Korsarz
Korsarz
4 miesięcy temu

jeszcze jeden kolor – kategoria niedzielny kierowca