Makabryczne znalezisko na placu budowy Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. Zawiadomiono prokuraturę

W czwartek, 21 września 2023 r. na terenie parkingu przynależącego do Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, podczas prac budowlanych, odnaleziono ludzkie kości. Z relacji świadków wynika, że wśród znalezionych szczątków była ludzka miednica oraz żuchwa.

 

Trwają intensywne prace budowlane mające przywrócić gmach Miejskiego Domu Kultury do stanu dawnej świetności. Podczas prowadzenia prac ziemnych, związanych z przebudową sieci wodno – kanalizacyjnej, toczących się w rejonie parkingu od strony ul. 3 maja, ujawniono szczątki, które należały do człowieka.

– Około godziny 11.15 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie, że podczas prac budowlanych, ujawniono w ziemi kości. Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora — poinformowała rzecznik prasowa KPP w Przasnyszu mł. asp. Ilona Cichocka.

 

Nie są zjawiska niespotykane, ponieważ podczas prowadzenia robót budowlanych, dokonywania wykopów, niejednokrotnie dochodzi do różnego rodzaju odkryć. Niekiedy można natrafić na przedmioty bardzo cenne, wartościowe pod względem historycznym czy naukowo – badawczym, zabytki, niewypały lub szczątki ludzkie.

Taka sytuacja miała miejsce przed kilkoma laty, podczas przebudowy ul. Piłsudskiego w Przasnyszu, kiedy w wykopie zlokalizowanym nieopodal kościoła Ojców Pasjonistów odkryto ludzki szkielet. Ujawnienie szczątków było później podawane jako powód poważnych opóźnień w przebudowie ulicy.

Jak zapewnił nas wicedyrektor MDK Tomasz Szymborski, choć o sprawie zawiadomiono policję i konserwatora zabytków, dzisiejsze odkrycie nie powinno wiązać się z przedłużeniem prac budowlanych. Na miejscu policyjni technicy ujawnili pojedyncze fragmenty kości ludzkich i zwierzęcych, ale są to artefakty spoczywające w ziemi przez wiele, wiele lat. Ich dokładne pochodzenie i wiek potwierdzą jednak dopiero odpowiednie ekspertyzy.

Fragmenty kości zostały zabezpieczone i zdaniem Tomasza Szymborskiego, nie niesie to za sobą ryzyka opóźnień, ponieważ miejsce ujawnienia szczątków oraz najbliższa okolica zostały bardzo dokładnie przeszukane.

Informację tę udało nam się potwierdzić w przasnyskiej o prokuraturze. Na miejscu ustalono, że w ziemi znajduje się mieszanina szczątków ludzkich i zwierzęcych, ale ze względu na zaawansowany wiek znaleziska, nie ma decyzji o ewentualnym wstrzymaniu prac.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
2 miesięcy temu

Dom Kultury został pobudowany na terenie dawnego cmentarza znajdującego się wokół dawnego kościoła Św. Ducha. Był to pierwszy cmentarz założony w Przasnyszu. Był czynny do początków XIX w. Nic więc dziwnego, że znajdują się tam kości ludzkie.
Waldemar Krzyżewski

Tutejszy
Tutejszy
2 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

No i po dochodzeniu!
Dzieki p. Waldemarze.

- w
- w
2 miesięcy temu

Korzystając z okazji chciałem jedynie dodać,że o Przasnyszu i kościele p.w. Św. Ducha w swojej powieści wspomina też Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Miejsce się tymczasem zgadza, a kościół Świętego Ducha niestety został zniszczony podczas II Wojny Światowej jak również synagoga.

PLO
PLO
2 miesięcy temu

kurpiankawwielkimswiecie.pl/2017/08/maa-ojczyzna-koscio-swietego-ducha-w.html