Na Mazowszu 745 tys. wniosków o 500+

W Polsce rodzice i opiekunowie złożyli ponad 4,6 mln wniosków o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. W województwie mazowieckim złożono ponad 745 tys. wniosków. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego dla wszystkich uprawnionych zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. W Polsce rodzice i opiekunowie złożyli ponad 4,6 mln wniosków, a na Mazowszu ponad 745 tys. wniosków. Obecnie świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

– Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego dla wszystkich uprawnionych zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS podniesie wysokość świadczenia z urzędu bez potrzeby składania nowego wniosku. Po 1 stycznia 2024 r. rodzice i opiekunowie otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną o tym poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wszystkie inne zasady funkcjonowania programu pozostaną bez zmian. Świadczenie w nowej kwocie będzie wypłacane na bieżąco aż do maja 2024 r. Z kolei od 1 lutego 2024 r. zostanie otwarty nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 

Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną – na Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej. Wnioski można złożyć również za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

– Przypominamy o prawidłowym wypełnieniu wniosku. Rodzice popełniają błędy wpisując nieprawidłowy numer PESEL dziecka lub składają kilka wniosków na to samo dziecko. Takie sytuacje powodują wydłużenie terminu wypłaty świadczenia. Jeżeli rodzic nie poprawi wniosku w ciągu 14 dni to ZUS go nie rozpatrzy – dodaje rzecznik.

Rodzice mogą liczyć na pomoc ZUS. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z infolinii ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za mailowo pod adresem cot@zus.pl.

Na pytania rodziców odpowiedzą pracownicy ZUS w każdej placówce. Można również skorzystać z e-wizyty ZUS, czyli zdalnej wideorozmowy na smartfonie, tablecie lub laptopie z ekspertem Zakładu. E-wizyta możliwa jest także w języku migowym.

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
GrzegorzzHelenowa
GrzegorzzHelenowa
1 miesiąc temu

Pan starosta chwali się wygraną w plebiscycie „Polska Press” na osobowość roku 2022 w kategorii „polityka” Plebiscyt ten był pełen kontrowersji, tak o tym plebiscycie pisały ogólnopolskie media „Organizowany przez Polska Press plebiscyt Osobowość Roku 2022 ponownie wzbudza kontrowersje. Najpierw musiał mierzyć się z zarzutami o upolitycznienie, później bojkotem ze strony nominowanych. Teraz – jak ujawnia Watchdog Polska – zwyciężczyni jednej z kategorii okazuje się postacią fikcyjną, stworzoną przez AI w ramach eksperymentu.” Nominowani mimo woliDla części z tych osób nominacja do „Osobowości roku 2022” to wielkie wyróżnienie. Na swoich profilach w mediach społecznościowych chwalą się otrzymanym od Polska Press… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

A Ty jeszcze bierzesz na poważnie to co PiSowcy mowią i piszą? Przecież to rak, który zżera ten kraj. Oni przed wyborami zrobią wszystko, żeby wygrać. Bo wiedzą, że jak przegrają to wielu z nich pójdzie siedzieć. Bo po zmianie władzy całe złodziejstwo ujrzy światło dzienne. Wczoraj Sasin obiecał obniżki cen prądu. Od 1.01 2023, wyrównanie nadpłaconej kwoty nastąpi we wrześniu. To oczywiście przypadek, że chwilę później są wybory. I to nie są obniżki, tylko budżet będzie rekompensował straty firm energetycznych w jeszcze większym stopniu. Przecież nas stać, prawda? Szkoda tylko że kolegi mama wylądowała w szpitalu (nie w Przasnyszu)… Czytaj więcej »

GrzegorzzHelenowa
GrzegorzzHelenowa
1 miesiąc temu

Pan Krzysztof na swoim profilu, pisze, że wygrał z wieloma znanymi osobami. Zatem trzeba zapoznać się z rankingiem i tym powiatowym, ciekawie to wygląda w ciechanowskim, makowskim, ostrołęckim, czy pułtuskim. Głównie kandydaci dostawali po ZERO głosów. Ach w naszym powiatowym startował też Chmielik i Jerzy Humięcki – dostali po ZERO głosów. Zatem w naszym powiecie było 5 kandydatów. Wygrał Bieńkowski – 59 głosów. Jednak w ogólnopolskim rankingu – dostał ZERO głosów ( według tego co znalazłem), a ranking jest opublikowany i można wybierać – powiat- województwo i ogólnokrajowy.

GrzegorzzHelenowa
GrzegorzzHelenowa
1 miesiąc temu

Cały ranking dla wszystkich kategorii jest tu
polskanews.pl/osobowosc-roku-2022-poznalismy-laureatow-w-miastach-powiatach-i-w-wojewodztwie/ar/c1-17171915