Na lotnisku w Sierakowie stacjonuje doświadczalny motoszybowiec z napędem PW-X10 [FOTO]

Politechnika Warszawska w rozmowie z naszym portalem poinformowała, że na terenie Ośrodka Badań Lotniczych „OBLOT” w Sierakowie pod Przasnyszem stacjonuje nowy motoszybowiec z napędem elektrycznym PW-X10.

 

W Ośrodku Badań Lotniczych „OBLOT” Politechniki Warszawskiej, zlokalizowanym na terenie lotniska w Sierakowie pod Przasnyszem znajduje się doświadczalna, latająca dwumiejscowa platforma z napędem elektrycznym PW-X10. Nowy motoszybowiec został opracowany przez zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na potrzeby badań nad nowymi niskoemisyjnymi lotniczymi zespołami napędowymi.

– Chcemy wykorzystać platformę PW-X10 do badań kompletnych elektrycznych zespołów napędowych i ich elementów, takich jak silniki, śmigła, systemy sterowania, systemy zasilania w energię elektryczną uzyskiwaną z ogniw elektrochemicznych, ogniwa paliwowe, fotowoltaiczne czy systemy zarządzania przepływami energii – informuje Wojciech Frączek z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, konstruktor prowadzący prace projektowe.

 

Na wyposażeniu motoszybowca znajduje się pomocniczy elektryczny zespół napędowy typu FES (Front Electric Susteiner), który jest uruchamiany w locie. Napęd został umieszczony w dziobie kadłuba platformy. Dzięki temu zabiegowi wznoszenie podczas lotu jednej osoby wyniesie 2,5 m/s.

– To bardzo dobre wartości, tym bardziej, że zastosowanie takiego napędu w szybowcu dwumiejscowym jest nowością – dodaje Frączek.

Nowy motoszybowiec stacjonujący w Sierakowie to dzieło zespołu prof. Piotra Czarnockiego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. W latach 2018-2019 opracowano projekt i przeprowadzono badania nowych skrzydeł, a w latach 2020-2021 zaprojektowano i zbadano m.in. nowy kadłub oraz układ sterowania.

– Stworzenie takiej konstrukcji nie było możliwe bez wieloletniego doświadczenia i owocnej współpracy Wydziału MEiL i ośrodka „OBLOT” w Przasnyszu – dodaje PW.

Obecnie motoszybowiec czeka w hangarze ośrodka „OBLOT” w Przasnyszu i jeśli tylko pogoda pozwoli rozpoczną się loty doświadczalne.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
8 miesięcy temu

Jak on jest holowany z tym śmigłem?

Zenek
Zenek
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

To odmiana szybowca wyposażona w silnik umożliwiający samodzielny start. Od klasycznego szybowca odróżnia się też podwoziem umożliwiającym samodzielne starty.
Po samej nazwie już można skumać ze ro samo startuje.

hary
hary
8 miesięcy temu
Reply to  Zenek

lub śmigło się składa bo na ostatniej fotce jest holowany

zybi
zybi
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

prawdopodobnie śmigło automatycznie zatrzymuje się w pozycji poxiomej.