Na jakiej podstawie rząd wprowadził Narodową Kwarantannę? Kancelaria Premiera i Ministerstwo Zdrowia „nie posiada informacji”.

Sieć Obywatelska Watchdog, stojąca na straży wolności słowa i prawa obywateli do informacji, zapytała Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia o powody wprowadzenia narodowej kwarantanny. Organizacja chciała wiedzieć, na jakiej podstawie podjęto decyzję o wprowadzeniu restrykcji, prosząc o przesłanie wszelkich analiz prawnych/ekspertyz/opinii i innych dokumentów, które stanowiły podstawę podjęcia powyższej decyzji. Uzyskane odpowiedzi szokują.

 

7 grudnia 2020 r. rząd ogłosił plan kolejnych restrykcji, nazwanych Narodową Kwarantanną, która miała trwać od 28 grudnia przez trzy tygodnie. Uważni zwracali uwagę, że nie osiągnięto progu zachorowań, który miał, według wcześniejszych zapowiedzi rządu, warunkować wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. W związku z budzącymi zdziwienie decyzjami rządu Sieć Obywatelska Watchdog, 18 grudnia 2020 r. wysłała do kancelarii premiera i resortu zdrowia wnioski o informację publiczną, w których pytała:

 

„Na jakiej podstawie podjęto decyzję o wprowadzeniu Narodowej Kwarantanny – dodatkowych zasad bezpieczeństwa? Prosimy o przesłanie wszelkich analiz prawnych/ekspertyz/opinii/innych dokumentów, które stanowiły podstawę podjęcia powyższej decyzji oraz wskazanie imion i nazwisk autorów/autorek powyżej wskazanych rodzajów dokumentów wraz z ich afiliacją (wskazanie firmy lub departamentu ministerstwa, w którym są zatrudnieni).”

Wnioskodawcy przez ponad miesiąc nie otrzymywali żadnej odpowiedzi. 22 stycznia 2021 r., długo po maksymalnym ustawowym terminie na udzielenie informacji, przypomnieli się ponagleniem. Trzy dni później otrzymali pismo, w którym napisano:

„W odpowiedzi na wniosek z 18 grudnia br. przesłany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśniam, że informację dotyczącą wprowadzenia Narodowej Kwarantanny zapowiedział Minister Zdrowia Pan A. Niedzielski. Aby uzyskać wnioskowane informacje, sugeruję zwrócić się bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie informuję, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.”

Czyli kancelaria premiera przyznała, że nie wie, na jakiej podstawie rząd wydał rozporządzenie zamykające galerie handlowe, instytucje kultury, obiekty sportowe, hotele, stoki narciarskie oraz wprowadził ograniczenia przemieszczania się w Sylwestra.

– Nie byliśmy zbyt zdziwieni tym, że „Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji”. To już właściwie tradycyjna odpowiedź na większość naszych wniosków o informację publiczną, kierowanych do KPRM podczas pandemii. Możemy sobie tylko wyobrażać, jak ciężko kieruje się krajem zamieszkanym przez ponad  37,5 mln osób, „nie posiadając informacji”, aczkolwiek Premier chyba się jeszcze nie skarżył – komentują przedstawiciele organizacji.

 

Premier nie wie, ale może wie minister Niedzielski albo prof. Horban?

 Odpowiedź na zadane pytania wysłał również resort zdrowia:

„Ministerstwo Zdrowia uprzejmie informuje, że decyzje w zakresie treści rozporządzenia Rady Ministrów podejmowała kolegialnie Rada Ministrów, przy pomocy ustaleń ze spotkań Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem ekspertów, w związku z czym Ministerstwo Zdrowia nie posiada wnioskowanych dokumentów”.

5 lutego organizacja wysłała więc do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym podtrzymała swój wniosek, przekazała odpowiedź KPRM i zapytała jak to możliwe, że ani Minister Zdrowia, ani Prezes Rady Ministrów nie potrafią lub nie chcą odpowiedzieć na pytania o podstawy wprowadzenia ograniczeń, dotyczących życia wszystkich obywateli i odsyłają do siebie nawzajem. Watchdog wskazał też, że trudno sobie wyobrazić, żeby w ministerstwie nie znajdowały się żadne dokumenty, które stanowiły podstawę podjęcia tak ważnej dla wszystkich decyzji. Do 19 lutego nie nadeszły żadne wyjaśnienia.

Pytania Sieci Obywatelskiej zostały przesłane również do Rady Medycznej, działającej przy premierze. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca Mateusza Morawieckiego do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

W odpowiedzi napisano, że: „Posiedzenia Rady Medycznej nie są protokołowane. Nie zostały również wytworzone inne dokumenty”.

– W jaki sposób więc Rada Medyczna dokonuje analiz, ocen bieżącej sytuacji zdrowotnej w kraju, przygotowuje i przedstawia propozycje, opiniuje projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych, dotyczących przeciwdziałania COVID-19, nie protokołując ani nie wytwarzając żadnych dokumentów? Być może jesteśmy tradycjonalistami, ale wydawać by się mogło, że posługiwanie się w tych czynnościach wynalazkiem pisma mogłoby ułatwić sprawę – komentują przedstawiciele Watchdog.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Będą siedzieć. To już pewne.

mała
mała
2 lat temu

jeśli będziesz prokuratorem generalnym, ale jesteś za cienki do tego… więc chwała naszemu rządowi

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  mała

Będą siedzieć, gdy wróci praworządność w tym kraju. Już niedługo. Wspomnisz moje słowa.
I nie osmieszaj się z tą chwałą dla naszego rządu. Banda złodziei i nieudaczników jakich ten kraj jeszcze nie widział.

Rec
Rec
2 lat temu

Siedzi Sławek od zegarków

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Rec

To będzie miał towarzystwo. W grupie zawsze raźniej.

koral
koral
2 lat temu

no tak dołaczy do niego ryży volksdojcz i szef jego kancelari

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  koral

Premier Donald Tusk to sobie teraz w Brukseli i zapewne śmieje się z polskiego grajdołka…

Kefas
Kefas
2 lat temu

Polecam wywiad z lekarzem który chce pracować dla pacjentów: Dr Martyka: Ile jeszcze ludzi musi umrzeć, żebyśmy się opamiętali? Do Rzeczy 28/02/2021 11:00 – Dotychczasowa polityka rządu kosztowała życie ponad 75 tysięcy osób – niediagnozowanych i nieleczonych, właśnie przez „walkę” z koronawirusem – mówi w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl dr Zbigniew Martyka, specjalista chorób zakaźnych, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Minęły dwa tygodnie od częściowego poluzowania obostrzeń. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że rząd dał marchewkę, a teraz czas na kij. Jak Pan to skomentuje? Dr Zbigniew Martyka: To jest traktowanie Polaków jak niegrzecznych dzieci, które trzeba wychować… Czytaj więcej »

koral
koral
2 lat temu
Reply to  Kefas

a gdzie jest pani pseudo doktor bodajze z włoch ktora straszyła ze po pierwszej fali nas juz nie bedzie ??

Odwazny
Odwazny
2 lat temu

A ty marek zawszemasz swoje pięć groszy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Odwazny

No mam. Masz z tym problem?

Marian
Marian
2 lat temu

najpierw trzeba było niedopuścic do władzy komunistów z KORu którzy ogłupili naród a nazywali się jego obrońcami. co zostało dzisiaj z 21 postulatów nic a wolność o które`j mówią ma różne oblicza ta o ktorej mówią podobna jest do tej którą ten naród przerabiał a która doprowadziła do rozbiorów.Historia robi koło

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Marian

Jakim trzeba być baranem i ignorantem, żeby członków KORu nazywać komunistami ogłupiającymi naród?

Marian
Marian
2 lat temu

To ty niedouczony baranie sięgnij do historii Polski z lat 50 i 60 ubiegłego wieku i doucz się ty pustoglowiu zajmujący się tyłku hejtem i czerpiący wiedzę z brukowców. Może doczytasz gdzieś kto był zalozycielem „czerwonego harcerstwa” i jaką ideologię marksitowską wypisywali Kuroń z Modzelewskim w liście otwarym do KC. Właśnie te trzydzieści lat pseudo wolności stworzyło takich ignorantów i nieudaczników jak ty. Jeśli zaczołes uzywac epitetów to bądź gotowy również na ich przyjmowanie po… ocie liberalnych cwaniakow. Niestety czytam czasami te twoje wypociny i dochodzę do wniosku że ci z pod znaku Ministra Oświaty Stelmachowskiego który w jednym z… Czytaj więcej »

Martyna
Martyna
2 lat temu

dzięki InfoPrzasnysz ze poruszacie temat covida i z drugiej strony tzn nie to co serwują nam media główne (propaganda strachu.

JW3
JW3
2 lat temu

Jak wieszali strażników z Auschwitz to oni krzyczeli że tylko wykonywali rozkazy.
Dziś pracownicy państwowych firm egzekwują to bezprawie, dziś oni współuczestniczą w ludobójstwie.