Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przasnyszu przystąpił do modernizacji odcinka istniejącej sieci wodociągowej przesyłającej wodę surową z ujęcia wody w Mirowie do Stacji Uzdatniania Wody w Przasnyszu przy ul. Zawodzie 70.
– Realizujemy zadanie wynikające z Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych na lata 2020-2024 r. – mówi nam Marcin Jakubowski, prezes zarządu MZGKiM sp. z o.o.
– Istniejąca sieć wodociągu przesyłowego wykonana jest z dwóch wybudowanych równolegle rurociągów wykonanych z rur żeliwnych o średnicy DN300. Prace modernizacyjne będą polegały na wymianie żeliwnej sieci wodociągowej DN300 na sieć wodociągową o średnicy DN250 z wykorzystaniem rur dwuwarstwowych PE RC z zastosowaniem metody tzw. reliningu długiego – wyjaśnia i dodaje:
– Metoda polega na wprowadzeniu w istniejącą rurę żeliwną o średnicy DN300 nowej rury PE o nieznacznie mniejszej średnicy DN250. Ze względu na przebieg sieci przez tereny prywatne roboty budowlane prowadzone są w zdecydowanej większości bezwykopowo. Prace ziemne ograniczone są wyłącznie do wykopów punktowych technologicznych w odstępach co około 200 metrów.
To już kolejny – czwarty etap modernizacji sieci wodociągowej przesyłającej wodę surową z ujęcia wody do SUW w Przasnyszu.
– Planujemy, iż w 2024 r. zostanie zmodernizowany odcinek o łącznej długości 1840m (2 odcinki rurociągu po 920m). W 2021r. w rejonie studni ujęcia wody w miejscowości Mirów zmodernizowano tą samą metodą odcinek o długości 904 m żeliwnej sieci wodociągowej przesyłowej, wymieniając rury żeliwne DN200 na rury PE RC DN160 oraz odcinek 87 m wymieniając rury żeliwne DN300 na rury PE RC DN250. Natomiast w 2023 r. na odcinku od SUW w kierunku ujęcia wody zmodernizowano w ten sam sposób, wymieniając żeliwne rury DN 300 na rury PE RC DN250 odcinek o łącznej długości 773 m – wyjaśnia nasz rozmówca.
Co warto dodać to fakt, że zarówno w 2021 jak i 2023 roku prace budowlane były wykonywane na zlecenie Spółki przez wykonawców zewnętrznych. W roku 2024 Spółka zdecydowała o wykonaniu tych prac własnymi siłami.
Modernizacja sieci pozwoli na zwiększenie niezawodności jej pracy.
ren
Ooooo spółka w końcu zaczęła robić sama….
No gratuluję……
To już nie będą płacić podwykonawcom i prezesom ich firm???
Ale jak to tak, to cała Kasa zostanie w spółce????
Kiedy będą mieli czas na robienie figi dla ludności, np kurnika.
Może w końcu koszt położenia metra rury w drodze gruntowej będzie niższy niż 450 zł.