Myślała, że zamawia kuriera – z konta zniknęły wszystkie oszczędności

Fałszywy link do pobrania wpłat lub realizacji przesyłki a następnie przejęcie konta bankowego – to znany sposób działania oszustów, wykorzystujących popularność portali ogłoszeniowych. Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż nie brakuje osób, które padają ofiarą internetowych oszustów. Wczoraj mieszkanka Mławy straciła wszystkie pieniądze ze swojego konta. Była przekonana, że zamawia przesyłkę kurierską.

 

Kobieta wystawiła na swoim profilu w mediach społecznościowych towar. Po chwili, za pomocą komunikatoraz skontaktował się z nią kupujący. Poprosił o przesyłkę kurierem i wysłał kobiecie link do znanej firmy przewozowej.

– Oszukana skorzystała z wygenerowanego linka. Mając problem z zalogowaniem, podała konsultantowi dane do logowania na konto bankowe. Po chwili z jej konta zniknęły wszystkie pieniądze. Kobieta powiadomiła Policję – informuje asp.szt. Anna Pawłowska.

 

Jak najczęściej działają oszuści na portalach ogłoszeniowych

Oszust wysyła mailem fałszywy link. Pokrzywdzony klika i trafia na stronę z formularzem do uzupełnienia, gdzie trzeba wpisać dane osobowe, dane karty płatniczej lub inne szczegółowe dane. Po wypełnieniu formularza przychodzi sms z banku, z kodem do autoryzacji. Oszukana osoba wpisuje kod w odpowiednie miejsce formularza. Oszust okrada sprzedającego, płacąc jego kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca  gotówkę w bankomacie.

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego serwisu. Nie korzystaj z gotowych linków do pobierania wpłat, bez ich uprzedniego sprawdzenia.  Nie otwieraj przesłanych przez sprzedającego lub kupującego, nieznanych linków, nie podawaj danych karty płatniczej. Z uwagą czytaj wiadomości, jakie otrzymujesz podczas transakcji kupna – sprzedaży.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments