Myślał, że rozmawia z pracownikiem banku. Stracił ponad 50 tysięcy złotych

Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji na temat metod działania oszustów, wciąż dochodzi do przestępstw, w których oszukani tracą swoje pieniądze. Przekonał się o tym ostatnio 54 – letni mężczyzna.

 

Do 54 – letniego mieszkańca pow. mławskiego zadzwonił oszust, podający się za pracownika banku, w którym mężczyzna miał konto.

– Tłumaczył, że system bankowy odnotował próbę włamania na konto bankowe, należące do mężczyzny oraz próbę uzyskania pożyczki na kwotę ponad 50 tysięcy zł. Dalsza rozmowa z oszustami, podającymi się za konsultantów, odbywała się za pomocą aplikacji, którą polecili zainstalować. Oszuści przekonali mężczyznę, by wpłacił pieniądze na subkonta, gdzie środki finansowe będą bezpieczne. Oszukany korzystał między innymi z natychmiastowych przelewów elektronicznych. W sumie, na konta oszustów wpłacił ponad 50 tysięcy zł – informuje asp. szt. Anna Pawłowska, oficer prasowa KPP Mława.

 

– W pewnym momencie nabrał podejrzeń, że cała sytuacja może być dziełem oszustów i skontaktował się z prawdziwym bankiem, gdzie potwierdzono jego podejrzenia. Oszukany mężczyzna powiadomił policję, jego konto bankowe zostało zablokowane. Oszustom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie prowadzi mławska komenda policji – dodaje.

Policja ostrzega –  hakerzy  posługują się metodą phishingu, dzięki której podszywają się pod znane numery biur obsługi banków, firm a nawet policji. Prawdziwy pracownik banku nie zażąda od nas zainstalowania aplikacji do ochrony konta czy wygenerowania kodu płatności internetowej i wykonania przelewów na inne konta bankowe. Jeśli usłyszysz, że Twoje konto w banku jest zagrożone – rozłącz się i sam skontaktuj się z bankiem, najlepiej na miejscu w oddziale. Poinformuj bank o próbie oszustwa.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina
Kalina
26 dni temu

Po co to pisać i ostrzegać ,głupich nie trzeba siać sami się rodzą

Wojtuś
Wojtuś
26 dni temu
Reply to  Kalina

Szczera prawda ale lepiej że go oszuści obrobili niż miał by przekazać parti jako darowizna na kampanie i pikniki