My już szczęśliwi, bo my już wolni – Muzeum Historyczne w Przasnyszu wydało komiks z okazji 80. rocznicy egzekucji w Przasnyszu

Wydanie komiksu historycznego wpisuje się w plan obchodów 80. rocznicy egzekucji przeprowadzonej na członkach Armii Krajowej przez niemieckich okupantów.

 

„My już szczęśliwi, bo my już wolni” – opowiedziana w komiksie historia dotyczy wydarzeń, które rozgrywały się podczas II wojny światowej. 17 grudnia 1942 roku na przasnyskim rynku Niemcy stracili 5 członków ZWZ-AK. W tym samym dniu publiczne egzekucje miały miejsce również w Ciechanowie, Mławie, Pułtusku. Łącznie straciło w nich życie 9 mieszkańców ziemi przasnyskiej. Sam tytuł komiksu nawiązuje do słów, które wypowiedziała jedna z powieszonych wstępując na szafot.

Autorami komiksu są Maciej Jasiński oraz Jacek Michalski, zaś pomysłodawcami i jednocześnie osobami, które stoją za jego opracowaniem pracownicy Muzeum Historycznego w Przasnyszu: Hubert Dęby, Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska.

 

– Chcemy pielęgnować pamięć i oddać hołd postaciom, które zostały stracone tu na przasnyskim rynku i rozpropagować wiedzę na temat tych wydarzeń wśród szerokiego grona odbiorców – mówią.

Publikacja została wydana w ilości 1 tys. egzemplarzy i ma charakter niekomercyjny. Komiks jest dostępny również w wersji elektronicznej (dostępny m.in. na stronie Muzeum Historycznego w Przasnyszu) .

Na wydanie komiksu Muzeum Historyczne uzyskało dofinansowanie w ramach programu Fundusz Patriotyczny z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Kwota uzyskanego dofinansowania wynosi 17,5 tys. złotych.

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments