Muzykoterapia i współpraca – wydarzenie z Przasnysza zostało zaprezentowane w ukraińskim Irpeniu, jako przykład udanego działania na rzecz dzieci

Lokalne wydarzenie w Przasnyszu integrujące grupy społeczności lokalnej stało się jednym z tematów jakie podjęto podczas seminarium o muzykoterapii, które odbyło się w Irpeniu na Ukrainie. To za sprawą Svitlany Jakóbiak i prowadzonej przez nią muzyczno – pedagogicznej działalności.

 

Wszystko zaczęło się w grudniu 2023 r. Wówczas muzyka, emocje, życzliwość, tolerancja, przyjaźń, radość, zabawa i niespodzianki wypełniły salę Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, podczas wydarzenia jakim była Muzyczna Bajka pt.: „Uchatek i Łapka”. Wydarzenie było interaktywne, angażowało dzieci trzech szkół przasnyskich Szkoły Muzycznej I st. w Przasnyszu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przasnyszu oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi Realizującej Program Rehabilitacji „Nasza Szkoła” w Przasnyszu.

Pomysłodawcą i twórcą muzycznego warsztatu była nauczycielka Svitlana Jakóbiak.

– Głównym celem naszego wydarzenia była integracja uczniów. A muzyka jest do tego świetnym narzędziem. Uwzględniając możliwości dzieci z niepełnosprawnością postanowiłam organizować nietypowy koncert- Bajkę – mówi naszej redakcji pani Svitlana.

– Sama Bajka dotykała różnych emocji dzieci, próby ich zrozumienia i zaakceptowania. Ze względu na wiek dzieci (przedszkole i kl.1-3) głównymi bohaterami Bajki były misie, a cała historia toczyła się w muzycznym lesie. Miś Uchatek od urodzenia miał nietypowe zabarwienie uszka, wstydził się pierwszemu podejść do innych misiów i dołączyć do zabawy na muzycznej polanie zabaw. Inni misie nie chciały się narzucać, proponując wspólne zabawy z Uchatkiem. Nieporozumienie rozwiązał miś Łapka, który, jak i Uchatek był inny jak wszyscy, a zarazem oryginalny, ponieważ miał nietypowe dla misiów zabarwienie łapki. Łapka był odważny i został przyjacielem Uchatka, wspierał go i nauczył akceptacji siebie i innych dzieci – opowiada o wydarzeniu nasza rozmówczyni.

Różnym przygodom i emocjom, które się wydarzyły w Bajce towarzyszyła odpowiednia muzyka. W czasie wydarzenia wybrzmiało 10 utworów, wykonanych na żywo przez uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Przasnyszu.

Bajka była interaktywna. W trakcie jej trwania dzieci wspierały bohaterów, uczestnicząc we wspólnych zabawach; pomagały potrzebującym w trudnych sytuacjach, tworzyły rytmy na sylabach śmiechu, rozdzielały śmiech życzliwy i złośliwy, klaskały w dłonie, tupały, ruszały się w rytm muzyki. Dotykały misiów pluszowych, słuchały brzmienia różnych instrumentów muzycznych, itp.

Wydarzenie posłużyło jako przykład udanego działania na rzecz dzieci w ramach muzykoterapii. Relacja z warsztatu została zaprezentowana podczas seminarium, organizowanym przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Pedagogów w Irpeniu w Ukrainie. Specjaliści psychologowie, pedagodzy, wychowawcy, dyrektorzy szkół, terapeuci dowiedzieli się o technikach i metodach muzykoterapii, poznali nowe instrumentarium.

Muzykoterapia jest multidyscyplinarna, dzięki temu daje szeroki wachlarz możliwości działań w trakcie moich zajęć. Jestem dumna, że moje doświadczenia muzykoterapeutyczne przydają się również w pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach muzycznych. Otwartość i dzielenie się swoją wiedzą i praktyką z innymi specjalistami, wychowawcami, rodzicami podopiecznych jest dla mnie nieodłączną częścią mojej  codzienności – dodaje.

Podczas seminarium słuchacze mogli zobaczyć także efekty współpracy z rodzicami i specjalistami na fragmentach zajęć muzykoterapeutycznych, prowadzonych przez Svitlanę Jakóbiak w „Naszej Szkole” w Przasnyszu. Te audio-wizualne przykłady zaprezentowała i skomentowała w swoim wykładzie Anna Stecenko, która przez 4 lata zajmowała stanowisko dyrektora przedszkola  i aktualnie jest nauczycielem muzyki w przedszkolu „Smajłyk” m. Irpiń. „Mimo odległości Przasnysz – Irpiń, swoim skromnym udziałem w seminarium zainteresowałam m. in. specjalistów z Ministerstwa Oświaty m. Kijów specyfiką nielekkiej, ciekawej pracy muzykoterapeuty” – komentuje pani Svitlana.

„Jest mi niezmiernie miło, że mam możliwość poszerzać swoje horyzonty doświadczeń i współpracy z ukraińskimi specjalistami, prezentując nie tylko siebie jako nauczyciela, terapeutę, ale również Przasnysz, „idący z czasem”, w którym wspierane są potrzeby związane z psychofizycznym rozwojem młodego pokolenia.”- podsumowuje.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 miesięcy temu

O i Czerepak jest, fajnie.