MOPS Przasnysz: Szkolenie dla lokalnych organizacji i instytucji

W dniu 27 maja 2013roku odbyło się szkolenie dla lokalnych organizacji i instytucji  „Rekrutacja i organizacja pracy wolontariuszy seniorów” w ramach projektu „Aktywni seniorzy – aktywni wolontariusze” dofinansowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Zorganizowano je w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu. Wzięło w nim udział szesnaście osób, przedstawicieli instytucji współpracujących z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie wolontariatu.

Szkolenie prowadziła Pani Joanna Cieślik. Przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w grudniu 2012 roku przez Centrum Wolontariatu w Warszawie na grupie 120 organizacji oraz 506 seniorów. Następnie wskazała, jakie korzyści dla otoczenia mogą wynikać z pracy wolontariusza seniora oraz korzyści, jakie wynikają z tytułu pracy w wolontariacie dla seniorów. W toku dyskusji wypracowano możliwości rekrutacji oraz organizacji pracy wolontariuszy seniorów w środowisku Przasnysza.Według danych GUS osoby starsze w Polsce stanowią już prawie 25% ogółu ludności.Przejście na emeryturę to moment,kiedy trzeba dokonać wielu wyborów i odnowa spojrzeć na swoje codzienne życie. Obecnie, kiedy ludzie starsi cieszą się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem, przejści en aemeryturę nie może oznaczać wycofania się, zaprzestania aktywności Dobrym pomysłem na aktywność w starszym wieku jest wolontariat, który z jednej strony przynosi indywidualne korzyści osobom po 60-tce,  a z drugiej strony umożliwia społeczeństwu  pełniejsze wykorzystanie umiejętności i czasu powiększającej się z roku na rok populacji osób starszych.

         Mamy nadzieję, że zaproponowane na szkoleniu rozwiązania, zaowocują naborem wolontariuszy seniorów i uaktywnią tę część społeczeństwa naszego miasta.


MOPS PrzasnyszSprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments