MOPS Przasnysz: Projekt „Łączy nas Budżet Partycypacyjny”

Od maja 2017 r. na osiedlu przy ul. Zawodzie 4 w ramach autorskiego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu „ Łączy nas budżet partycypacyjny” prowadzone były działania animacyjno – aktywizujące społeczność lokalną. Realizowane przez dwóch pracowników socjalnych MOPS w partnerstwie z pracownikami Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej w Przasnyszu.

Działania te zakładały cykl spotkań ze społecznością lokalną osiedla przy ul. Zawodzie 4, które miały na celu rozbudzenie świadomości społecznej, zapoznanie z ideą budżetu obywatelskiego oraz możliwościami jakie otwiera udział w tym przedsięwzięciu. W spotkaniach uczestniczyły liczne grupy mieszkańców, którzy z zainteresowaniem słuchali tematów poruszanych przez pracowników, jak również aktywnie podejmowali dyskusję. Bardzo szybko pojawił się pomysł na pierwszy projekt- plac zabaw, miejsce dla dzieci, które stanowią bardzo liczną grupę wśród mieszkańców osiedla.

W ramach realizowanych działań zorganizowane zostało również spotkanie mieszkańców z Władzami Miasta Przasnysz, na którym obecna była Zastępca Burmistrza Pani Wiesława Helwak, Dyrektor MOPS Przasnysz Pani Joanna Cieślik oraz Radna Osiedla Zawodzie Pani Małgorzata Żbikowska. Podczas zebrania omówione i dokładnie przeanalizowane zostały najważniejsze potrzeby zgłaszane przez lokatorów. W czasie trwania konsultacji wyłonił się pomysł na drugi projekt, który zakładał stworzenie profesjonalnego planu zagospodarowania terenu osiedla przy ul. Zawodzie 4.

W ramach prowadzonych działań animacyjno-aktywizujących dnia 29.06.2017 r. na w/w Osiedlu odbył się Piknik Integracyjny. Zorganizowany został przez pracowników socjalnych, pracowników Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej oraz przy wsparciu bardzo licznej grupy mieszkańców osiedla. To właśnie oni samodzielnie we własnym zakresie przygotowali grilla.  Wspólne zabawy prowadzone przez wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej integrowały dzieci i rodziców, a wygrane nagrody przynosiły dużą radość. Podczas trwania pikniku aktywne było również stoisko informacyjne na temat budżetu partycypacyjnego. W punkcie informacyjnym mieszkańcy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat budżetu obywatelskiego, zapoznać się z projektami, które wygrały poprzednią edycję, a także przejrzeć katalogi z atestowanymi zabawkami na place zabaw.

W trakcie prowadzonych działań wyłoniły się dwie osoby, które bardzo czynnie i chętnie uczestniczyły w organizowanych spotkaniach. Pani Katarzyna Orłowska oraz Pani Małgorzata Sawczenko zgłosiły gotowość do napisania projektów do budżetu partycypacyjnego. Obie Panie bardzo zaangażowały się w prowadzone działania, brały czynny udział zarówno w planowaniu, pisaniu jak i promocji projektów.

26.10.2017 r. ogłoszone zostały listy projektów zakwalifikowanych do realizacji w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Projekty „Zagospodarowanie terenu osiedla przy ulicy Zawodzie 4G” oraz  „ Spełniamy marzenia maluchów z osiedla Zawodzie 4- plac zabaw”  zakwalifikowały się na dwóch pierwszych miejscach.

Łącznie w ramach realizacji projektu „Łączy nas budżet partycypacyjny” odbyło się około 30 spotkań.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments