MOPS Przasnysz podsumował projekt „Potencjały nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz”

25 Lutego 2022r. w Hotelu Sebory odbyła się debata ekspertów podsumowująca testowanie modelu przeciwdziałania procesom dziedziczenia ubóstwa realizowanego w ramach projektu „Potencjały nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz”.

 

– Warto zauważyć, że w projekcie nie ma w ogóle słowa „bieda”, nie ma słowa „ubóstwo”, nie ma słowa „wykluczenie”. Autorzy tego modelu wyszli z założenia, że w każdym z nas jest potencjał. Często bowiem jest tak, że jakąś grupę wyklucza społeczeństwo, a czasami ze społeczeństwa wykluczamy się sami, uznając, że coś jest nie dla nas. Każdy ma mocne strony, tylko niektórym musimy pomóc i pozwolić to odkryć  – podsumowywała projekt dyrektor MOPS w Przasnyszu Joanna Cieślik.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, w tym: dr Elżbieta Bojanowska – Dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, dr Dariusz Zalewski, prof. Kazimierz Frieske, prof. Stanisława Golinowska, dr Kinga Pawłowska, dr hab. Arkadiusz Karwacki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Mirosław Grewiński z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, a także przedstawiciele ośrodków i instytucji z Przasnysza.

 

Cała debata była transmitowana na żywo na kanale YOU TUBE.

Realizacja projektu w Przasnyszu trwała od marca 2020 r.  Jego celem było wypracowanie rozwiązań służących przeciwdziałaniu wielorakim problemom związanym z nierównymi szansami rozwoju – szczególnie wśród najmłodszej części populacji.

W czasie trwania projektu zrealizowano wiele zadań mających stwarzać okoliczności sprzyjające zmianom zastanych nawyków myślowych i utartych sposobów postępowania na takie, które lepiej sprawdzają się w bardzo zmiennych realiach.

– Najważniejsze jest jednak to, abyśmy mieli okazję do oderwania się, choćby na chwilę, od rutyny, do której nawykliśmy. Dotyczy to w tej samej mierze myślenia, na przykład, o sposobach zarządzania miastem, co myślenia o sposobach budowania rodzicielskiego autorytetu wśród naszych dzieci czy o sposobach przezwyciężania codziennych kłopotów lub sposobach zarządzania domowym budżetem – napisał o projekcie prof. Kazimierz Frieske.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments