Mobilny punkt poboru krwi wkrótce w Przasnyszu

13 marca na Rynku Miejskim po raz kolejny pojawi się mobilny punkt poboru krwi, czyli tzw. krwiobus. Chętni będą mogli oddać krew w godzinach od 9.00 do 11.00.

 

Co jakiś czas na przasnyskim rynku parkuje krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi. Bezcenny lek można będzie oddawać w godzinach od 9.00 do 13.00.

O tym, że warto oddawać krew nie trzeba nikogo przekonywać. Krew to lek, którego nie da się wyprodukować w fabryce. Może powstać jedynie w ludzkim organizmie, dlatego oddając krew – pomagamy ratować życie. Warto to robić nie tylko w czasie specjalnych akcji organizowanych na rzecz konkretnej osoby. Krew bowiem jest wykorzystywana na co dzień u chorych np. u ofiar wypadków, pacjentów poddawanych operacjom chirurgicznym lub przeszczepom szpiku, chorych na nowotwory lub ciężkie anemie.

Dla przykładu szpital w Przasnyszu w całym 2022 roku zamówił od regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie 859 opakowań, łącznie 217 829 ml.

 

Kto może oddawać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania:

  • poziom hemoglobiny,
  • test kiłowy,
  • antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
  • grupę krwi układu ABO,
  • grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe,
  • przeciwciała.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments