Młode Kurpie – ambasadorem Jednorożca

Staramy się sprostać słowom Jacka Chętnika, wnuka Patrona naszej Szkoły, który w czerwcu 2017r. tak podsumował działalność Zespołu:,, Młode Kurpie”- ambasadorem Jednorożca”-  mówi Barbara Nizielska. Kończy się czas kolędowania, który Zespół rozpoczął już 14 grudnia ubiegłego roku. Wigilia Chętnikowska w Warszawie zgromadziła przedstawicieli Kurpiowszczyzny i  Gości z Kurpiowszczyzną związanych. Miła i serdeczna atmosfera Wigilii, przeplatana była życzeniami świątecznymi i noworocznymi, ale również nie obyło się bez wspólnego kolędowania oraz kolęd i pastorałek w wykonaniu ,,Młodych Kurpi” z Jednorożca.       

Zespół znany jest z kolędowania w parafiach. W tym roku Proboszczowie zaprosili go: do Połoni – Ks. Adam Leniewski, do Janowa – Ks. Tomasz Opaliński, do Duczymina – Ks. Marek Pszczółkowski oraz Ks. Andrzej Kron –do Jednorożca. Parafianie mogli wysłuchać tradycyjnych kolęd w oryginalnych aranżacjach, pastorałek kurpiowskich wykonanych w gwarze oraz kilku pastorałek góralskich. Zespół otrzymał wiele podziękowań i życzeń wytrwałości w pracy. Również Proboszczowie nie szczędzili słów uznania za poziom artystyczny, ale szczególnie za zaangażowanie opiekunów i młodego pokolenia w kultywowanie narodowej i kurpiowskiej tradycji.

W Jednorożcu ,,Młode Kurpie” z koncertem kolęd wystąpiły również podczas szkolnej akademii bożonarodzeniowej i dekanalnego spotkania z Bp Tadeuszem Bronakowskim, który był zachwycony prezentacją i zaprosił Zespół do Łomży na obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W listopadzie 2017r. z pieśnią patriotyczną Zespół promował lokalne środowisko w trzech Parafiach: w Jednorożcu, Połoni i w Krzynowłodze Małej (na zapr. Ks. Jacka Wichorowskiego.) Serdeczne podziękowania za pielęgnowanie patriotyzmu niesionego w pieśni wyraziły władze Czerwina, gdzie Zespół zaproszony został na Gminne Obchody Święta Niepodległości z udziałem władz Powiatu Ostrołęckiego i Urzędu Marszałkowskiego.

Pieśni o podniosłym i szczególnym charakterze, nawiązujące do ważnych, historycznych wydarzeń narodowych, Zespół zaprezentował również podczas akademii w ZPO w Jednorożcu, z udziałem władz gminnych, środowiska oświatowego i mieszkańców.

Z IV Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Bogatem do Jednorożca Zespół przywiózł: I m. -Magdalena Kubiak, II m.- Maria Małkowska, III m. Anna Kubiak i wyróżnienie – Lena Węglicka.

W przerwie obrad Komisji, mieszkańcy i uczestnicy wysłuchali kilkunastu pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy z Zespołu – uczestników Przeglądu. W ramach podziękowania Pani wójt Grażyna Wróblewska przekazała niespodziankę – kalendarze Gminy Przasnysz na 2018r., na których zamieszczone zostało zdjęcie Grupy Wieńcowej- ,,Młode Kurpie” z Parą Prezydencką, podczas Dożynek w Spale 2017r.

,,To bardzo miły i niecodzienny wyraz podziękowania za prezentowanie Wieńca Dożynkowego, wykonanego przez Rodzinę Państwa Burskich z Bogatego, a już samo reprezentowanie Mazowsza na Ogólnopolskiej Uroczystości było wielkim wyróżnieniem i wyrazem uznania za zaangażowanie Zespołu w działalność kulturalną Regionu. Wsparcie przedstawicieli władzy, za co dziękujemy, jest oczywistym sygnałem dla Młodzieży i zachętą do dalszej pracy, aby rozsławiać dziedzictwo i dorobek kurpiowskiej kultury. Poza tym należy podkreślić, że słowa są ważne, ale wychowanie przez przykład i konkretne działania daje najlepsze efekty. Dlatego też dziękujemy również Proboszczom i Parafianom, u których Zespół gościł, Dyrekcji ZPO w Jednorożcu, Rodzicom młodych wykonawców za zaangażowanie i wszystkim za okazaną życzliwość” – dodała B. Nizielska.

,,Młode Kurpie” prezentują także pieśni, tańce i gadki kurpiowskie. Z takim programem w październiku 2017r. Zespół wystąpił w ZSP w Chorzelach podczas obchodów  65- Lecia Szkoły i podczas Koncertu Charytatywnego w Jednorożcu.

Opiekunowie Zespołu- Barbara Nizielska i Edward Koziatek, poprzez swoją pracę umacniają w młodym pokoleniu tożsamość narodową, kształtują postawę patriotyzmu, a także wartości takie jak przyjaźń, szacunek, odpowiedzialność. Czas spędzony z ,,Młodymi Kurpiami” podczas prób, koncertów, podróży i wycieczek, z pewnością utwierdzi Młodzież z Zespołu w poczuciu własnej wartości i pozwoli zdobyte doświadczenia wykorzystać w pokonywaniu codziennych trudności.

Opiekunowie i młodzież z zespołu przygotowują program na różne uroczystości – świeckie i religijne. To wymaga z pewnością wielu godzin spędzonych na próbach i wielkiego zaangażowania, aby przygotować te piękne prezentacje o tak odmiennym charakterze.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments