Ministerstwo wycofuje wymóg zdjęć dokumentujących przyoranie obornika. Wystarczy oświadczenie

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o wprowadzeniu nowego wymogu udokumentowania wymieszania obornika z glebą na gruntach ornych. Rolnik chcący otrzymać płatność w ramach tzw. ekoschematu, musiał w terminie 12 godzin od aplikacji nawozu, przesłać do ARiMR zdjęcia dokumentujące wykonanie praktyki. Na skutek sprzeciwu gospodarzy Ministerstwo Rolnictwa wprowadziło odstępstwo.

 

Przypomnijmy, że zdjęcia miały być wymagane celu potwierdzenia realizacji w 2023 r. wymogów ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa informowało, że w celu potwierdzenia realizacji praktyki, podczas nawożenia i przyorywania obornika rolnik będzie musiał zrobić i przekazać do ARiMR 6 zdjęć z różnej lokalizacji na 1 ha pola – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika. Bez spełnienia tego wymogu gospodarz miał nie otrzymać dopłaty.

Nowy przepisy wzbudziły w rolnikach zrozumiałe oburzenie, podsycone przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który 23 marca publicznie oświadczył, że: „Komisja Europejska niczego takiego nie nakazywała”.

 

Już kilka dni później – 27 marca – na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się informacja zatytułowana: „Stosowanie nawozów naturalnych – nie musi być zdjęcia geotagowanego” i króciutkie oświadczenie, w którym czytamy: „Zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR”.

Jak wyjaśniono, oświadczenie powinno być złożone w terminie nie później niż:

  • 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r.
  • lub 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.

 

W przypadku składania oświadczenia rolnik powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

A może ministerstwo przyjedzie na wieś i będzie robić na roli a rolnicy pujda do ministerstwa i będa zażądzać . Ministerstwo chce być nad rolnikiem to niech się wykarze

Waldek
Waldek
2 lat temu
odpowiada  Piotr

No chyba rolas pisał bo z ortografią jest pewien problem. Chcecie uprawiać ziemię to róbcie to jak ludzie a nie żeby ten smród wisiał w powietrzu tydzień. Wozicie się furami po 100 tysięcy a smród i tak od was czuć.

Marek
Marek
2 lat temu
odpowiada  Waldek

Za robotę się weź to też sobie samochód kupisz.

Marek
Marek
2 lat temu
odpowiada  Waldek

A jak nas rolasow nie będzie to w tych klatkach w blokach będziecie jedli telewizory i karty pamięci

Rolas
Rolas
2 lat temu
odpowiada  Waldek

Tak jak ludzie? A wiesz, że niektórzy mają jeszcze oprócz ziemi bydło lub świnie? To co mają nie spać, bo Tobie pośmierdzi? Jak nie pasuje to siedź w mieście nikt na wieś cię nie zaprasza.

Arkadiusz
Arkadiusz
2 lat temu

Szkoda bo mogą oszukiwać rolnicy

Rolas
Rolas
2 lat temu
odpowiada  Arkadiusz

Państwo nas oszukało na grube miliony, bo sprowadzili z ukrainy jakieś odpady nie zboże i my teraz mamy być dla nich uczciwi?