Ministerstwo wycofuje wymóg zdjęć dokumentujących przyoranie obornika. Wystarczy oświadczenie

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o wprowadzeniu nowego wymogu udokumentowania wymieszania obornika z glebą na gruntach ornych. Rolnik chcący otrzymać płatność w ramach tzw. ekoschematu, musiał w terminie 12 godzin od aplikacji nawozu, przesłać do ARiMR zdjęcia dokumentujące wykonanie praktyki. Na skutek sprzeciwu gospodarzy Ministerstwo Rolnictwa wprowadziło odstępstwo.

 

Przypomnijmy, że zdjęcia miały być wymagane celu potwierdzenia realizacji w 2023 r. wymogów ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa informowało, że w celu potwierdzenia realizacji praktyki, podczas nawożenia i przyorywania obornika rolnik będzie musiał zrobić i przekazać do ARiMR 6 zdjęć z różnej lokalizacji na 1 ha pola – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika. Bez spełnienia tego wymogu gospodarz miał nie otrzymać dopłaty.

Nowy przepisy wzbudziły w rolnikach zrozumiałe oburzenie, podsycone przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który 23 marca publicznie oświadczył, że: „Komisja Europejska niczego takiego nie nakazywała”.

 

Już kilka dni później – 27 marca – na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się informacja zatytułowana: „Stosowanie nawozów naturalnych – nie musi być zdjęcia geotagowanego” i króciutkie oświadczenie, w którym czytamy: „Zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR”.

Jak wyjaśniono, oświadczenie powinno być złożone w terminie nie później niż:

  • 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r.
  • lub 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.

 

W przypadku składania oświadczenia rolnik powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
10 miesięcy temu

A może ministerstwo przyjedzie na wieś i będzie robić na roli a rolnicy pujda do ministerstwa i będa zażądzać . Ministerstwo chce być nad rolnikiem to niech się wykarze

Waldek
Waldek
10 miesięcy temu
Reply to  Piotr

No chyba rolas pisał bo z ortografią jest pewien problem. Chcecie uprawiać ziemię to róbcie to jak ludzie a nie żeby ten smród wisiał w powietrzu tydzień. Wozicie się furami po 100 tysięcy a smród i tak od was czuć.

Marek
Marek
10 miesięcy temu
Reply to  Waldek

Za robotę się weź to też sobie samochód kupisz.

Marek
Marek
10 miesięcy temu
Reply to  Waldek

A jak nas rolasow nie będzie to w tych klatkach w blokach będziecie jedli telewizory i karty pamięci

Rolas
Rolas
10 miesięcy temu
Reply to  Waldek

Tak jak ludzie? A wiesz, że niektórzy mają jeszcze oprócz ziemi bydło lub świnie? To co mają nie spać, bo Tobie pośmierdzi? Jak nie pasuje to siedź w mieście nikt na wieś cię nie zaprasza.

Arkadiusz
Arkadiusz
10 miesięcy temu

Szkoda bo mogą oszukiwać rolnicy

Rolas
Rolas
10 miesięcy temu
Reply to  Arkadiusz

Państwo nas oszukało na grube miliony, bo sprowadzili z ukrainy jakieś odpady nie zboże i my teraz mamy być dla nich uczciwi?