Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza program Aktywny rodzic. Wnioski można składać od 1 października

12 czerwca odbył się briefing prasowy kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister Agnieszka Dziemianowicz – Bąk przedstawiła szczegóły programu „Aktywny Rodzic”. Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS już od 1 października 2024 r.

 

W poniedziałek, 11 czerwca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – program „Aktywny Rodzic”. Dzięki niej rodzicom łatwiej będzie łączyć życie rodzinne z życiem zawodowym.

– Program Aktywny Rodzic obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. To ogromne osiągnięcie, z którego jestem niezwykle dumna i cieszę się, że podpis prezydenta pozwala nam na rozpoczęcie kolejnych kroków implementacji tego programu, tak, aby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców. Wnioski o wypłatę z programu Aktywny Rodzic będzie można składać już od 1 października. Pracujemy teraz nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem – powiedziała Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji.

Resort chce zachęcić rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia do aktywności zawodowej. Dać matkom szansę na powrót do pracy lub wejścia w rynek pracy.

– Obecnie rodzice, najczęściej matki, po urodzeniu dziecka muszą wybierać między życiem rodzinnym a zawodowym. Aktywny Rodzic stanowi kompleksową odpowiedź na współczesne wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi. To program kierowany do setek tysięcy polskich matek i ojców chcących łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom – wyjaśnia resort.

Program „Aktywny Rodzic” będzie opierał się na trzech filarach:

„Aktywni rodzice w pracy” – jest skierowany do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie będzie przysługiwało bez względu na osiągane dochody. Podstawową przesłanką warunkującą prawo do świadczenia z tego filaru jest aktywność zawodowa osób chcących ubiegać się o to świadczenie. Aktywni zawodowo muszą być oboje rodzice. Świadczenie będzie przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie na dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością, które wymaga dodatkowego wsparcia, kwota ta będzie powiększona do 1900 zł. W ramach tego świadczenia rodzice będą mogli zawrzeć z nianią, babcią, dziadkiem lub inną osobą opiekującą się dzieckiem umowę uaktywniającą.

„Aktywnie w żłobku” – jest skierowany do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Będzie ono przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego czy kryterium aktywności zawodowej.

„Aktywnie w domu” – świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie. To świadczenie skierowane do rodzin, w których jedno z rodziców nie wróci do pracy po urodzeniu się dziecka.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Witek
Witek
1 miesiąc temu

Najważniejsze to zerwać więź rodzica z dzieckiem, żeby później starucha też oddało do domu opieki

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Witek

Ktoś kogoś do czegokolwiek zmusza?

Ciebie zapewne boli, że żeby dostać kasę trzeba iść do roboty. PiS przyzwyczaił do dawania kasy za frajer.

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Teraz za frajer to tylko imigranci będą dostawać.A ty Polaku zapie*dalaj do smierci