Ministerstwo chce wprowadzić zmiany w sposobie wydawania, odbioru, czy też unieważnienia dokumentów tożsamości

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzić zmiany w sposobie wydawania, odbioru, czy też unieważnienia dokumentów tożsamości. Wszelka papierologia ma zostać przeniesiona do Internetu i tym samym przyśpieszyć procesy związane z dowodami osobistymi.

 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji  pojawił się projekt w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Rewolucję w dokumentach tożsamości chce wprowadzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Zgodnie z projektem, ministerstwo chce wprowadzić kilka istotnych zmian, które zmierzałyby do dalszej informatyzacji procesów w obszarze dowodów osobistych.

Obejmują one m. in.:

  • zmianę podejścia do procesu wnioskowania o wydanie dowodu osobistego, odejście od papierowego wniosku o wydanie dowodu osobistego na rzecz wniosku składanego na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej i podpisywanego przez obywatela za pomocą signature pad;
  • rozszerzenie na obywateli powyżej 12. roku życia możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, niezawierającego odwzorowania własnoręcznego podpisu oraz odcisków palców, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji;
  • zmianę sposobu odbioru dowodu osobistego poprzez odejście od formularza odbioru dowodu osobistego utrwalonego na nośniku papierowym na rzecz formularza elektronicznego, podpisywanego za pomocą signature pad.

Dzięki wprowadzonym zmianom obywatele zyskaliby skrócony czas oczekiwania na nowy dokument, narzędzie „signature pad” pozwoliłoby na składanie podpisów w formie cyfrowej, co też mogłoby się okazać bardzo wygodne dla Polaków.

Osoby zgłaszające unieważnienie dowodu osobistego poprzez Rejestr Dowodów Osobistych miałyby pewność, że ich dane osobowe są bardziej chronione.

 

 j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Po co?
Po co?
3 miesięcy temu

Jedna wielka bzdura i ponowne danie pieniędzy kolejnej grupie „swoich”.
Połowa społeczeństwa ( conajmniej) nie będzie potrafiła w ten sposób uzyskać dokumentu .

Wsiowy
Wsiowy
3 miesięcy temu

Bzdura! Kończy się ważność dowodu urząd miesiąc wcześniej informuje o możliwości zmiany zdjęcia i terminie odbioru nowego dokumentu. Ciągle mamy masę społeczeństwa wykluczoną cyfrowo przez brak wiedzy, brak infrastruktury internetowej. Ja wiem, że łatwiej wysłać formułkę przez profil zaufany ale wiele osób nawet mając możliwość brzydzi się taką smyczą.